Переможний фінал Кубка СРСР-1990

2 травня 1990 року київське "Динамо" вдев'яте і востаннє у своїй історії стало володарем Кубка СРСР.

Розгромивши у фіналі московський "Локомотив", команда Валерія Лобановського встановила рекорд турніру, здобувши перемогу з найбільшим рахунком за всю історію розіграшу трофея. Цей рекорд так і не був побитий.

До слова, "залізничників" уже тоді очолював їхній нинішній головний тренер Юрій Сьомін, який через 17 років очолить київське "Динамо", а через 19 років приведе киян до чемпіонства в незалежній Україні.

Незважаючи на те, що фінальний матч проводився в Москві, "Динамо" було безумовним фаворитом матчу, оскільки "Локомотив" за підсумками сезону 1989 року опустився до першої ліги. Хоч Сьоміну на той момент удалося досягти певних успіхів з "Локомотивом", таких як два виходи до вищої ліги, той же вихід у фінал Кубка СРСР, усе ж "Динамо" було набагато вище класом.

Достроковим фіналом багато хто називав протистояння киян із московськими армійцями в 1/2. ЦСКА, який якраз піднявся до вищої ліги на зміну "Локомотива", завершить сезон 1990 на другому місці з відставанням у три очки від київського "Динамо", яке оформить золотий дубль. Динамівці перемогли армійців на "Республіканському" стадіоні в Києві з досить "упевненим" рахунком 4:2, проте той матч був набагато більш інтригуючим, аніж фінал.

У складі киян на зміну "золотій" команді зразка 1986 року, багато виконавців якої в 1990-му поїхали шукати щастя у західноєвропейських клубах, приходило покоління нових гравців - Олег Лужний, Ахрік Цвейба, Олег Саленко. Вони добре влилися в команду, де все ще грав кістяк досвідчених виконавців. У фінальному матчі на "Лужниках" узяли участь Віктор Чанов, Анатолій Дем'яненко, Олег Кузнецов, Василь Рац, Андрій Баль, Олексій Михайличенко.

Останній відкрив рахунок у грі, реалізувавши вихід сам-на-сам із голкіпером на 19-й хвилині. Рівно стільки тримався "Локомотив". Саме "тримався", оскільки кияни з перших хвилин обрушили шквал атак на ворота "залізничників". Їхній воротар Біджиєв парирував небезпечний удар Кузнєцова вже на 50-й секунді.

Динамівці відчули нервозність оборони та голкіпера москвичів і продовжили облогу їхніх воріт. На 30-й хвилині перевагу своєї команди подвоїв Рац, точно пробивши головою. Ще до перерви рахунок до розгромного довів 20-річний Саленко, якому асистував Михайличенко.

Шанс на порятунок команда Сьоміна отримала на початку другого тайму, коли Чанов збив у штрафному Галлакберова і Мілешкін реалізував пенальті. Цей гол тільки розпалив азарт киян, які в другому таймі спокійно відвантажили москвичам ще три голи, довівши рахунок до непристойного і рекордного для союзних кубкових фіналів.

У цьому матчі продемонстрував свої бомбардирські якості Саленко, який оформив хет-трик. "Після Олега Базилевича, Олега Блохіна, Олега Протасова в атаці "Динамо" з'явився новий "ударний Олег" - Саленко" - напишуть у звіті про матч у журналі "Футбол-Хокей". А окрасою матчу став гол-шедевр у виконанні Геннадія Литовченка, який забив після удару з далекої відстані.

Анатолій Дем'яненко здійняв над головою черговий трофей, передостанній для "Динамо" в СРСР (восени ще буде чемпіонство). Усього ж у колекції київського клубу 9 Кубків СРСР, стільки ж на той момент було й у московського "Спартака". Однак москвичі виграли десятий Кубок у сезоні 1991/92, коли київське "Динамо", як і інші українські клуби, відмовилося від продовження турніру перед чвертьфіналами, після оголошення незалежності України.

Кубок СРСР. Фінал. "Динамо" (Київ) - "Локомотив" (Москва) 6:1 (3:0)

2 травня 1990. Москва. Центральний стадіон імені В. І. Леніна. Сонячно, 12 градусів. 15000 глядачів.

Судді: Тимошенко, Маркін (обидва - Ростов-на-Дону), Александров (Ярославль).

"Динамо": Чанов, Шматоваленко, Цвейба, Кузнєцов, Дем'яненко (Лужний, 87), Рац, Михайличенко (Баль, 87), Литовченко, Саленко, Протасов, Заєць (Ковалець, 51).

"Локомотив": Біджиєв, Нестеров, Мілешкін, Аріфуллін, Соловцов, Горьков, Рибаков (Плотніков, 60), Галлакберов, Самаров (Проничев, 60), Сухов (Федін, 72), Чугайнов.

Голи: 1:0 Михайличенко (19), 2:0 Рац (30), 3:0 Саленко (43), 3:1 Мілешкін (52, з пенальті), 4:1 Саленко (65), 5:1 Литовченко ( 71), 6:1 Саленко (90).