Mardan Stadium

Кайрат

Алмати
ТМ

Другим суперником київського «Динамо» на третьому зборі в Туреччині стане алматинський «Кайрат», зустріч із яким відбудеться у вівторок, 15 лютого, на арені Mardan Stadium. Початок гри – о 16:00 за київським часом.

Досягнення

Чемпіон Казахстану (3): 1992, 2004, 2020.

Володар Кубка Казахстану (10 – рекорд): 1992, 1996/97, 1999/00, 2001, 2003, 2014, 2015, 2017, 2018, 2021.

Володар Суперкубка Казахстану (2): 2016, 2017.

Історія

Футбольний клуб «Кайрат» був заснований у 1954 році на базі алматинського «Динамо». Починаючи з 1960 року, з невеликими перервами виступав у Вищій лізі чемпіонату СРСР під назвою «Кайрат» Алма-Ата (найкращий результат — 7-ме місце у 1986 році). Найсильніший казахський клуб у радянський період, а в подальшому – один із провідних клубів Казахстану.

У 1954 році клуб називався «Локомотив» Алма-Ата, а в 1955-му – «Урожай» Алма-Ата. Із 1992 виступає в Прем'єр-лізі Казахстану.

3-разовий чемпіон Казахстану, 10-разовий володар Кубка Казахстану, 2-разовий володар Суперкубку Казахстану, володар Кубка Федерації футболу СРСР. Свій останній чемпіонський титул у 2020 році алматинці здобули після 16-річної перерви, під керівництвом молодого білоруського фахівця Олексія Шпілевського. Наприкінці 2021 року, вже на чолі з Курбаном Бердиєвим, команда виборола Кубок Казахстану.

Минулий сезон

Чемпіонат Казахстану проходить за системою весна-осінь, минулий сезон 2021 року завершився 30 жовтня. За підсумками 26-ти турів «Кайрат», що захищав чемпіонський титул, фінішував на третій позиції, набравши 51 очко та відставши від другого місця, яке посіла «Астана», на 6 балів, а від лідера «Тобола» – на 10 залікових пунктів. «Жовто-чорні» здобули 14 перемог, 9 разів зіграли внічию та тричі поступалися суперникам, маючи різницю м’ячів 52:21. Третє місце в чемпіонаті принесло «Кайрату» путівку до кваліфікації Ліги конференцій УЄФА наступного сезону.

Після завершення календарного чемпіонату команда з Алмати продовжувала участь у національному Кубку, який завоювала у фінальному двобої з «Шахтарем» (Караганда). Основний час завершився з рахунком 2:2, у додаткову 30-хвилинку команди також обмінялися забитими м’ячами, а в тривалій серії пенальті фортуна усміхнулася «Кайрату», який «перестріляв» суперників – 9:8.

У груповому етапі Ліги конференцій УЄФА сезону 2021/22, куди «Кайрат» потрапив, не подолавши відбіркові раунди Ліги чемпіонів і Ліги Європи, команда фінішувала останньою в квартеті з «Базелем», «Карабахом» і «Омонією», набравши два очки за підсумками двох нульових нічиїх із кіпріотами.

Склад

Основну обойму команди складають місцеві гравці, серед яких – п’ятеро представників збірної Казахстану: центральний захисник Нурали Аліп, півзахисники Айбол Абікен і Даніяр Усенов, лівий вінгер Султанбек Астанов і нападник Артур Шушеначев. Третину складу «Кайрату» утворюють легіонери, серед яких – форвард збірної Гвінеї Хосе Канте, вінгер збірної Киргизстану Гулжигіт Аликулов і центрбек збірної Камеруну Макі Баньяк. Окрім того, за «Кайрат» виступають досвідчений польський опорник Яцек Горальський, а також гравці групи атаки – португалець Рікардо Алвеш і бразилець Жоао Пауло. Загалом, у «Кайраті» спостерігається мікст молодих і вікових футболістів, середній вік команди складає 23,5 роки.

Головним бомбардиром «жовто-чорних» у сезоні-2021 був 22-річний Артур Шушеначев, який відзначився 22-ма голами (12 – у чемпіонаті, 6 – у Кубку, 1 – в Суперкубку та 3 – в єврокубках). 29-річний Хосе Канте записав на свій рахунок 17 забитих м’ячів (9 – у чемпіонаті, 4 – у Кубку та 4 в єврокубках).

У зимове міжсезоння алматинці взяли курс на кадрові зміни, провівши ротацію на керівних посадах клубу та попрощавшись із цілим рядом основних футболістів. Так, в оренду до Бельгії вирушив захисник Ян Вороговський, до сплітського «Хайдука» приєднався оборонець Діно Міканович, за згодою сторін команду покинули балканські гравці Раде Дугалич і Небойша Косович, закінчилися контракти зі Стасом Покатіловим (першим голкіпером у минулому сезоні), Гафуржаном Суюмбаєвим, Камо Оганесяном і Денисом Поляковим. Попрощався із «Кайратом» один із найрезультативніших гравців минулого сезону – 37-річний Вагнер Лав, який вирушив догравати у «Мідтьюлланн». А Нурали Аліп був запрошений на перегляд до «Зеніта».

Натомість єдиним зимовим підписанням «Кайрата» став узбецький правий вінгер Жасур Жалоліддінов, який був орендований у ташкентського «Локомотива» на сезон із правом викупу. Також до Алмати з оренд у інших клубах повернулися гравці півзахисту Султанбек Астанов, Адам Адахаджиєв та Алібі Тузакбаєв.

Підготовка

Алматинці вийшли з відпустки у середині січня, розпочавши зимовий етап підготовки у рідному місці. 5 лютого команда вирушила до Анталії, де запланувала збір до 26 лютого. У перших контрольних матчах казахстанці зазнали двох поразок – від боснійського «Бораца» (Баня-Лука) (1:2) та узбекистанського «Навбахора» (0:1). Після зустрічі з «Динамо» «Кайрат» проведе ще три спаринги, серед суперників в яких – ФК «Сочі» та ФК «Рига».

Чемпіонат Казахстану-2022 стартуватиме для «Кайрата» 6 березня домашнім поєдинком із «Актобе».

Тренер

У травні минулого року Курбан Бердиєв отримав посаду радника голови наглядової ради «Кайрата», за який виступав у якості гравця (1977, 1981-1985 та 1993), забивши 34 голи у 175-ти матчах, а також двічі працював у тренерському штабі. Через три місяці, у серпні 2021 року, прес-служба «Кайрата» оголосила про призначення Бердиєва головним тренером команди. Перед зміною на тренерському містку алматинці під керівництвом Олексія Шпілевського йшли на третій позіції, відстаючи від лідера на п’ять очок. За перші півроку своєї роботи Курбану Бердиєву покращити становище команди не вдалося, однак 69-річний фахівець залишився працювати в «Кайраті», продовживши контракт, спочатку розрахований до кінця року.

У послужному списку Бердиєва – робота у 8-ми клубах, а також збірній Туркменістану. Тренерську кар'єру розпочинав у «Хіміку» із Джамбула, після чого став помічником Бахтіяра Байсеїтова у «Кайраті», разом із яким вони привели команду до першого чемпіонського титулу. Після «Кайрата» поїхав тренувати турецький «Генчлербірлігі», але вже 1994 року повернувся до алматинської команди, цього разу у ролі головного тренера.

Через рік покинув команду, і за свою подальшу тренерську кар'єру очолював такі клуби, як «Мунайші», «Ніса», збірна Туркменістану, «Кристал», «Рубін» і «Ростов». З вищезазначеними командами вигравав чемпіонати, кубки та суперкубки Туркменістану та Росії. В якості наставника «Ростова» та «Рубіна» неодноразово обігравав топові європейські команди у різних континентальних турнірах.

Із київським «Динамо» Курбан Бердиєв зустрічався в рамках Ліги чемпіонів двічі: у 2009 та 2011 роках на чолі «Рубіна». У 2009 році динамівська команда під керівництвом Валерія Газзаєва на груповому етапі ЛЧ здобула домашню перемогу 3:1, а в Казані зіграла внічию 0:0, а через два роки казанці не пустили підопічних Юрія Сьоміна до групового раунду турніру, двічі обігравши киян – 2:0 у Києві та 2:1 вдома.

Історія протистоянь

У чемпіонатах СРСР «Динамо» і «Кайрат» провели між собою 46 матчів. +26=14-6, різниця м'ячів 84:27 на користь киян.

У кубках СРСР «Динамо» і «Кайрат» провели між собою 8 матчів. +7=1-0, різниця м'ячів 16:5 на користь киян.

Також «Динамо» і «Кайрат» зіграли 5 товариських зустрічей (1963, 1979, 1982, 2006, 2020). +3=1-1, різниця м'ячів 7:3 на користь киян.

15:15' —

Вітаємо вболівальників Динамо! Сьогодні наша команда продовжить ігрову програму заключного зимового збору в Туреччині контрольним матчем із казахстанським Кайратом.

15:17' —

Стартовий склад ДИНАМО: 1. Бущан - 94. Кендзьора, 25. Забарний, 34. Сирота, 20. Караваєв - 18. Андрієвський, 19. Гармаш, 29. Буяльський, 22. Вітіньйо, 15. Циганков (К) - 17. Ванат.

15:20' —

Стартовий склад КАЙРАТА: 30. Устименко - 33. Астанов, 46. Буранчієв, 15. Баньяк, 53. Касабулат, 6. Гуральський (К), 61. Крачковський, 28. Сейдахмет, 7. Аликулов, 29. Усенов, 24. Швирьов.

15:53' —

Нагадаємо, що в неділю Динамо відкрило третій навчально-тренувальний збір у Туреччині спарингом із сербською Інджією, яку перемогло з рахунком 4:0, а сьогодні нам протистоятиме бронзовий призер чемпіонату Казахстану 2021 року.

16:00' —

Команди готові до виходу на поле, динамівці зіграють у біло-блакитній формі, Кайрат - у жовто-чорних футболках і чорних шортах.

1' —
Матч розпочався!
2' —

Гуральський із порушенням зупинив прохід Циганкова по правому флангу - сам Віктор виконав штрафний, однак із його навісом впоралися захисники Кайрата.

7' —
ГОООООООЛ!

Буяльський віддав передачу ліворуч на Ваната, який повертав м'яч на Віталія вже до воротарського майданчика, однак завдання динамівцю полегшив Дамір Касабулат, зрізавши сферу у власні ворота!

10' —

Бущан без зайвих зусиль забрав м'яч після навісу з лівого флангу.

10' —

Астанов "скосив" Ваната підкатом у своєму штрафному, однак свисток арбітра мовчить, а самому гравцеві Кайрата необхідна допомога лікарів.

17' —

Циганков зберіг м'яч біля лицьової лінії та продовжив атаку Динамо, але передача Кендзьори до штрафного була вибита.

20' —

Ванат порушив правила в атаці в боротьбі за м'яч.

21' —

Гармаш із фолом зупинив контратаку суперників.

23' —

Бущан зафіксував м'яч після удару в ближній кут від Аликулова.

26' —

Ще одне падіння динамівця у штрафному Кайрата - цього разу на газоні Циганков, але фол не був зафіксований.

31' —

Вітіньйо увійшов до штрафного з лівого флангу та віддавав пас на хід Буяльському, однак вийшло засильно - м'яч вийшов на межі поля.

35' —

Буяльський намагався пробити головою після скидки Циганкова, однак удар вийшов дуже неточним.

37' —

Кайрат заробив штрафний на правому фланзі, після подачі якого виник сумбур у воротарському майданчику Динамо, який розрядив Кендзьора, вибивши м'яч.

39' —

Простріл Сейдахмета не знайшов адресата у штрафному Динамо та вийшов за межі поля.

yellow
41' —

Швирьов попереджений за жорсткий підкат проти Сироти.

45' —
Перший тайм завершено
46' —
Розпочався другий тайм
46' —

Заміна у Динамо: Сидорчук (№5) замість Андрієвського.

52' —

Циганков завдавав удару зльоту лівою ногою, однак спрямував м'яч повз площину воріт.

53' —

Циганкову дісталося від Швирьова, який сфолив проти динамівця та відмахнувся руками, зачепивши обличчя.

54' —

Заміна у Кайрата: Жоао Пауло (№25) замість Аликулова.

56' —

Циганков виконував передачу на хід Буяльському, однак був неточним.

58' —

Заміна у Кайрата: Жалоліддінов (№34) замість Сейдахмета.

59' —

Буяльський замикав фланговий навіс ударом головою - поруч із хрестовиною воріт Кайрата.

62' —

Захисники Кайрата вибили простріл Сидорчука з правого флангу на кутовий.

63' —
ГОООООООЛ!

Буяльський і Циганков розіграли корнер, Віктор виконав навіс на дальню штангу, куди набіг Олександр Сирота та головою вколотив м'яч у сітку воріт! 2:0!

65' —

Серія замін у Кайрата: на полі з'явилися Ульшин (№23), Барзегар (№20), Адахаджієв (№22) і Алвеш (№16).

65' —

Потрійна заміна й у складі ДИНАМО: Яцик (№13), Дубинчак (№44) і де Пена (№14) замість Гармаша, Караваєва та Вітіньйо.

67' —

Голкіпер Кайрата парирував удар Буяльського з кількох метрів, а подальшу подачу кутового замикав головою Кендзьора - неточно.

73' —

М'яч влучив у руку Адахаджієву у напівколі біля штрафного Кайрата - Динамо виконає штрафний.

74' —

Серія замін у ДИНАМО: Бойко (№71), Боль (№89) і Шкурін (№73) замість Бущана, Забарного та Ваната.

74' —
ГОООООООЛ!

Віктор Циганков прямим ударом з лінії напівкола штрафного відправив м'яч точно в правий кут воріт Кайрата!

75' —

Заміна у ДИНАМО: після результативного стандарту Циганкова замінив Антюх (№99).

81' —

Ще одна заміна у ДИНАМО: Кулач (№28) замість Буяльського.

82' —

Бойко перевів на кутовий удар Барзегара, а після подачі зі стандарту - забрав м'яч.

85' —
ГОООООООЛ!

Владислав Кулач відгукнувся на простріл з правого флангу від Томаша Кендзьори та відправив м'яч у сітку!

86' —

Заміна у ДИНАМО: Денис Попов (№4) повернувся на поле після багатомісячної реабілітації, замінивши Сироту.

90' —

На останніх хвилинах динамівці віддали ігрову ініціативу Кайрату, але до моментів біля воріт Бойка наші суперники не доходять.