На fcdynamo.com ‒ хронологія золотих динамівських сезонів.
Мірча Луческу прийняв найбільший виклик у кар’єрі, погодившись очолити «Динамо» після «Шахтаря» ‒ й повернув чемпіонство в столицю п’ять років потому. Молоде покоління динамівців зодягнуло золоті медалі вперше – низка нових чемпіонів. «Динамо» 29-те чемпіонство загалом, 51 медаль і трофеї за часів Незалежності України. Про все це – в розповіді про золотий сезон 2000/01 в історії київського «Динамо».
Новим головним тренером призначений динамівець. Бухарестський.
23 липня 2020 року Мірча Луческу очолив київське «Динамо». Румунський спеціаліст, корінний «динамівець» ‒ легенда бухарестського «Динамо», напередодні свого 75-річчя показав молодість тренерського духу, відважившись на надзвичайно контраверсійний перехід і головний виклик у своїй кар’єрі. На чолі «Шахтаря» він 8 разів став чемпіоном України, 6 разів здобув Кубок України, 7 разів - Суперкубок. У 2009 році здобув останній в історії Кубок УЄФА, на шляху до трофею перегравши «Динамо» Сьоміна. Цей перехід – історія більша за сам факт, і Луческу прекрасно розумів, що тільки успіх може виправдати такий крок у його тренерській роботі.
Свій штаб Луческу сформував із досить різних спеціалістів. Сюди ввійшли заслужені динамівці ‒ Вукоєвич (після роботи в молодіжній збірній Хорватії) та Гусєв («Динамо» U-21), а також молдованин Карас («Гуйчжоу Чжічен» Китай) і Дієго Лонго («Аль-Хіляль» Саудівська Аравія). Коротка літня перерва між сезонами залишала вкрай обмаль часу на серйозну роботу, а за час зборів на рідній клубній базі «Динамо» встигло провести всього лише три спаринги ‒ з новачком Першої ліги «Вересом» (3:0), «Десною» з Чернігова (1:2), а також ще одним недавнім учасником Другої ліги ‒ «Поліссям» (5:1).
Численні чутки пов’язували «Динамо» з низкою легіонерів ‒ півзахисники Дімітріс Курбеліс («Панатіаїкос» Греція), Еліньо («Сан-Паулу», Бразилія), Гленн Камара («Рейнджерс» Шотландія), Маркіньос («Атлетико Мінейро» Бразилія), Габріель Меніно («Палмейрас» Бразилія) та Жан П’єр («Греміо» Бразилія) нападники Антоніо Чолак («Рієка» Хорватія), Рівалдіньо («Вііторул» Румунія) так і залишилися в розділі трансферів, які не відбулися.
Мірча Луческу ж поставив за мету розібратися з наявним кадровим потенціалом, переглянувши чи не всіх гравців, які належать за контрактами «Динамо», в тому числі тих, хто відбував оренди в минулих сезонах. Із турецького «Анкарагюджю» повернувся 25-річний люксембурзький вінгер Жерсон Родрігеш, із СК «Дніпро-1» ‒ 20-річний форвард, чемпіон світу серед молоді Владислав Супряга, 23-річний захисник Олександр Тимчик і 22-річний півзахисник Богдан Леднєв – із «Зорі». В серпні «Динамо» погодило повернення з оренди в «Різеспорі» 30-річного півзахисника Дениса Гармаша, а з «Кайсеріспора» до рідного клубу на правах вільного агента повернувся форвард Артем Кравець.
Втрат, як таких, у команди не було: відзначимо тільки відхід у хорватську «Локомотиву» віце-чемпіона світу Йосипа Пиварича (захисник повернувся з України на батьківщину вже після початку сезону). Інші гравці пішли на правах оренди ‒ воротар Кучерук, захисник Кравченко, півзахисник Смирний і нападник Ісаєнко – в «Колос», воротар Малиш – в «Інгулець», воротар Маханьков ‒ у першолігове «Полісся», захисник Дубинчак і півзахисник Булеца ‒ у «Дніпро-1», захисник Ярош ‒ у друголіговий «Метал», півзахисник Кадірі ‒ в «Арсенал» (Тула, Росія), півзахисник Янаков ‒ «Чорноморець», півзахисник Беніто та нападник Каргбо – в донецький «Олімпік».
Цей сезон видався дуже незвичайним – небувалі для людської цивілізації карантинні заходи через COVID-19 ледве не зірвали сезон 2019/20, в Україні його догравали вже влітку, відповідно, новий чемпіонат розпочинався небувало пізно – вже в розпал серпня.
«По-перше, я скучив за Україною. Хотів повернутися до цієї країни, де я мав успішні результати. У мене були дуже хороші стосунки з уболівальниками. Я вдячний за те, мене запросили до клубу з великими традиціями, талановитими футболістами. І я впевнений, що разом ми плідно працюватимемо. Я вірю в те, що моєю роботою тут будуть задоволені, як і тими результатами, яких я досягну на чолі «Динамо». Я вдячний за довіру президентові клубу, а також уболівальникам, які довіряють мені команду з такими великими традиціями» - Мірча Луческу, інтерв’ю прес-службі ФК «Динамо», літо 2020 року.
Третій поспіль суперкубок як пролог успішного сезону
Свій дебютний офіційний матч на чолі «Динамо» Мірча Луческу провів на виїзді, проте на стадіоні імені Лобановського. Суперник ‒ «Олімпік» (Донецьк) – не зміг створити гідної конкуренції гостям-господарям у стартовому турі нового чемпіонату. Вже на 8-й хвилині Буяльський після передачі Караваєва та штрафного відкрив рахунок, згодом Завійський забив у свої ворота, і хоча Політило відіграв один гол для донеччан, Супряга з передачі Буяльського та Циганкова за асистом Жерсона довели справу до розгрому ‒ 1:4.
Через чотири дні на НСК "Олімпійський" «Динамо» здобуло третій поспіль і дев’ятий в історії Суперкубок України. Луческу вперше грав проти «Шахтаря». Після передачі Сидорчука відкрив рахунок Де Пена, слідом Жерсон скористався підіграшем Супряги. Ще до перерви екс-динамівець Жуніор Мораес забив за «гірників», але наприкінці гри Андрієвський допоміг Солю поставити крапку в протистоянні. Перший трофей Луческу на чолі «Динамо» став лише прологом до непересічного сезону ‒ вперше з 2016 року кияни вийшли в груповий етап Ліги чемпіонів, а потім додали до суперкубка золоті медалі та Кубок України.
Перших вісім турів у чемпіонаті динамівці провели без поразок, хоча нічиї з «Десною» та «Зорею» викликали критику. Що важливо: в кожному матчі у підопічних Луческу знаходилися нові герої, які забезпечували результат. Матч із ПФК «Львів» витягнув Шапаренко (гол і гольова передача – 3:1), вдома з ФК «Олександрія» Попов забив уже на першій хвилині (1:0), Циганков забив переможний м’яч на «Дніпро-Арені» (2:1 над СК «Дніпро-1»). Але все ж без суттєвого літнього поповнення грати на кілька фронтів було важко – група ЛЧ з «Ювентусом», «Барселоною» та «Ференцварошем» Реброва забирала багато сил. І в розпал сезону це далося взнаки.
«Зимове чемпіонство» ‒ за новою командою Луческу
Через чотири дні після виїзду в Каталонію в 9-му турі УПЛ «Динамо» приймало «Шахтар». Коронавірусний сезон залишав свою специфіку – на НСК «Олімпійський» такий важливий матч проходив без глядачів. Відстаючи від лідера на чотири очки, після катастрофічної поразки 0:6 від менхенґладбахської «Боруссії», підопічні Луїша Каштру зробили все, щоб реабілітуватися за останні невдачі. На 34-й хвилині передачею Додо скористався Жуніор Мораес ‒ 0:1, а вилучення Сидорчука в компенсований час першого тайму ще більше похитнуло «Динамо». В більшості «Шахтар» зразково провів другий тайм, і спершу Маркос Антоніо, а через кілька хвилин - Алан Патрік, довели гру до розгрому. Кияни поступилися чинному чемпіону – 0:3. Це був болісний урок для нової команди Луческу.