Андрій Біба

Андрій Біба

Цю байку розповідали ті, хто з Андрієм Бібою грав ще в юнацькому футболі. Була в ті часи така незрозуміла нині структура - ФШМ (Футбольна школа молоді).

Структура, як нині модно говорити: «мережева», тобто мала відділення в багатьох містах СРСР. Наприклад, головним тренером московської ФШМ був Костянтин Іванович Бєсков, і там його вихованцями стали Геннадій Гусаров, Валерій Воронін, Микола Маношин, Володимир Федотов і, не повірите (!) Знаменитий ілюзіоніст Ігор Кіо. Він був дуже перспективним футболістом, і за нього боролися кілька московських клубів, але його батько - засновник династії артистів цього жанру Еміль Кіо-старший - не відпустив сина з цирку.

У Києві, в ФШМ «середню футбольну освіту» отримали футболісти з не меншими заслугами: Валерій Лобановський, Валентин Трояновський, Олег Базилевич, і, звичайно, Андрій Біба. Так ось, мабуть, Андрій Андрійович не відразу став «відмінником» в цій школі, тому спочатку, коли він грав на полі, однолітки скандували з трибун образливу кричалку: «Не м'ясо, не риба, а Андрій Біба». Але чи то сила волі у хлопчиська була «будь здоров», то чи взагалі йому було притаманне саме поступальне зростання, образлива кричалка змінилася на поважну: «І м'ясо, і риба - Андрій Біба!»


БІБА - ФУТБОЛІСТ

Справді, якщо вдивитися в етапи його дорослої кар'єри у футболі, то і там помітна така тенденція - по наростаючій. Біба був запрошений з юнацького футболу до «Динамо» ще Олегом Олександровичем Ошенковим.

Він влаштовував і В'ячеслава Дмитровича Соловйова, але зауважте, якщо у «срібний» сезон 1960, що передує першому чемпіонському, Лобановський і Турянчик грають всі 30 матчів, Сабо - 25, Войнов - 24, Каневський - 23, то Біба - 17. Він, зрозуміло, зовсім не аутсайдер, але в стартовому складі виходить трохи більше, ніж в половині зустрічей. Наступний «золотий» сезон 1961 року: Серебряников - 29, Лобановський - 28, Сабо - 27, Базилевич і Каневський - по 26, Біба - знову - 17.

Зате, починаючи з сезону 1962 року, Андрій не виходить в стартовому складі лише в лічених матчах, та й то, мабуть, через травми. Візьмемо інший показник, дуже авторитетний «Список 33-х найкращих». Там у нього теж все вибудовується по наростаючій: в 1963 і 64 роках він на своїй позиції під №3, в наступному - 1964-м - під № 2, а в 1966-му - під №1.

Сезон 1966 року - вершина футбольної кар'єри Андрія Біби. Він не тільки займає перше місце на своїй ігровій позиції в «33-х», він взагалі стає «Найращим футболістом СРСР» в популярному тоді опитуванні тижневика «Футбол».

Але всі ці особисті показники, звичайно, поступаються досягненням команди в цілому. У тому сезоні «Динамо» (Київ) вперше в своїй історії робить «дубль»: завойовує золоті медалі і Кубок країни. Стартував незабутній трирічний «золотий» період «Динамо» Маслова. А хто перший помічник на полі у ​​тренера?

Звичайно, капітан команди. Їм якраз і був Андрій Біба. Маслов круто змінив і склад, і тактику гри. У «Динамо» вже не було улюбленців «соловйовського» призову: Каневського, Лобановського, Базилевича, Трояновського. Але зі «старих» в прекрасній формі були і Турянчик, і Щегольков. Та й Сабо з Серебрянниковим не псували картину. Але Маслов, перш за все, ставив на своїх «висуванців»: Соснихіна, Медвідя, Островського, Хмельницького, Рудакова, Поркуяна, Пузача і зовсім юних Мунтяна з Бишовцем.

Питання все те ж: хто повинен бути беззаперечним авторитетом і для «дідів», і для «молодих», справжнім лідером команди? Безсумнівно, її капітан. І Біба був таким. Що його відрізняло як футболіста?

Чудове бачення поля робило Андрія головним організатором атак, диспетчером. До цього слід додати його людські якості: врівноваженість і розсудливість - без них не можна керувати партнерами. Ці риси допомагають не допустити нервозності і, тим більше, паніки в скрутні хвилини. Прекрасна техніка, вміння віддати точну, «зрячу» передачу поєднувалися з сильними ударами з дальньої дистанції і підключеннями до штрафного майданчика, які часто завершувалися його ж голами. 69 забитих м'ячів для футболіста «другої хвилі» - дуже гідний показник.

Але серед його голів є один, який назавжди увійде в історію радянського і українського футболу. Це м'яч, забитий 2 вересня 1965 року скромному північноірландському «Колрейну». Чому ж він має увійти в історію? Тому, що це був найперший гол радянських, отже, і українських клубів в єврокубкових турнірах.

Коли Біба переступив 30-річний рубіж, то, звичайно, дещо втратив ті швидкісні якості, необхідні для гри в команді Маслова. Він не хотів «гріти банку». І тут стався несподіваний розвиток його кар'єри гравця: в травні 1968 року він переходить до «Дніпра». Андрія зовсім не бентежило пониження в класі - дніпряни тоді ще не грали в «еліті». Він - єдиний заслужений майстер спорту - додав тій скромній команді організованості в атаці, і в обороні, він був її диригентом.

І без перебільшення можна відзначити, що коли через рік першу команду - саме «Дніпро» - у своїй тренерській кар'єрі прийняв Валерій Лобановський, він прийшов не на порожнє місце, тому що фундамент командної гри там заклав граючий лідер Андрій Біба.