Лобановський грав лівого крайнього нападника. За традицією диктор на стадіоні оголошує склади команд, починаючи з прізвища воротаря і завершуючи лівим крайком. Не станемо порушувати традиції й ми.
Найменше хочеться пишномовних прикрас, притягнутих за вуха порівнянь, але правда полягає і в тому, що ВВЛ подібно великим художникам пройшов кілька етапів росту свого творчого шляху. Наприклад, творче життя того ж Пабло Пікассо фахівці розбили на силу-силенну періодів: ранній, «блакитний», «рожевий», «африканський», «класичний» тощо. Будь-яке порівняння кульгає, але якщо узагальнювати «великими мазками», подібних віх у футбольному житті Лобановського було дві: його етап як футболіста та етап як тренера.
Про другий відомо, здається, все. Про перший, не буду применшувати - запевняти, що він залишився в тіні, але, звичайно, порівняно з тренерською спадщиною відомий, особливо молодому поколінню, значно менше. А це несправедливо, тому що Лобановський був самобутній і за мірками того футболу кінця 50-х - і майже всіх 60-х років точно входив до топ-групи гравців СРСР. Постараюся згадати цей етап його футбольного життя. Спиратися буду на свої дитячі враження, а вони часом бувають більш точні, ніж сприйняття дорослої людини. Не можу упустити і оцінки його славетних партнерів того часу, наставників, знакових журналістів.
ПЕРШЕ ЗНАЙОМСТВО
Вперше я побачив Лобановського на полі влітку 1958 року в Києві на стадіоні «Динамо», де в ті часи грали дублюючі склади команд «Класу А» - так тоді називався вищий дивізіон, нинішня Прем'єр-ліга.
Побачив не випадково, нас 10-річних хлопчаків водив на стадіон великий дитячий тренер Михайло Борисович Корсунський. Водив не тільки, щоб разом дивитися, а потім пояснювати нам ази тактики, але і для того, щоб «подзавести» наше нехай ще дитяче самолюбство на прикладі його колишніх учнів по знаменитій школі ГорОНО-1. Мова про футбольну школу при Київському міському відділі народної освіти, тієї, що пізніше буде називатися ДСШ.
2 травня 1961 року. Київ. Валерій ЛОБАНОВСЬКИЙ забиває Льву Яшину
При всій бідності радянського побуту, держава серйозно опікувалася жіночими проблемами дитячої спортивної, музичної, художньої та іншої позашкільної освіти. Лобановський, як і Віктор Каневський, був із учнів Михайла Борисовича, багато старшого щодо нас покоління. Пізніше цей список поповнять Вадим Соснихін, Володимир Мунтян, Віктор Кащей, Семен Альтман. Сам Корсунський високо оцінював потенціал Валерія: «У цього хлопчика є все, щоб стати видатним центрфорвардом - швидкий розум, рідкісний окомір, вражаюча для його високого зросту спритність та координованість рухів, потужний накатистий біг, відмінна стрибучість, комбінаційний дар, працьовитість, сміливість, точність ударів та передач, філігранна техніка і тонкий дриблінг».
Наступний етап навчання Валерія Васильовича улюбленій грі - найважливіша ланка для того часу в підготовці юних футболістів - тільки-тільки створені в найбільших містах Союзу ФШМ (футбольні школи молоді). Наприклад, у Москві таку школу очолив Костянтин Бєсков, там набралися сил багато відомих у майбутньому гравці покоління ВВЛ: Валерій Воронін, Микола Маношин, Віктор Шустіков, Володимир Федотов. У Києві на чолі такої ж школи стояли відомі в минулому динамівці Микола Махиня та Володимир Балакін, а тренерами - Антон Ідзковський та Аркадій Ларіонов. Саме з цієї ФШМ разом із Валерієм Васильовичем динамівську сім'ю поповнили Андрій Біба, Олег Базилевич, Валентин Трояновський, Володимир Ануфрієнко. Додайте сюди трохи старшого за роками Каневського і зверніть увагу, як багато в майбутньому першому динамівському «золотому складі»-1961 було корінних киян.
Щиро кажу, Лобановський ще в тому дублі-1958 різко виділявся в колі своїх партнерів. Не тільки зростом і кольором волосся, за який він отримав одне зі своїх прізвиськ у вболівальників - «Рудий» (друге - нехитре за походженням - «Лобан»), але перш за все своєю манерою гри.
Він був технар від бога, причому зі своїм оригінальним почерком. По-перше, при володінні м'ячем - дивно дрібне переступання, ніби дитяча кулька короткою ниточкою прив'язана до його ніг. По-друге, і це був його фірмовий стиль, дивне, непередбачуване розгойдування своїм довгим корпусом вправо-вліво, і це найбільше заплутувало захисників команди суперника. Начебто за всіма законами біомеханіки він повинен рвонути в той бік, куди різко нахилився, оборонець - туди, а «Рудому» вистачало частки секунди, щоб відірватися в інший бік. Через сукупність усіх таких рухів тіла до Васильовича приклеїлося третє прізвисько - «Балерина».
ПАРТНЕРИ
Лобановський-футболіст, незважаючи на безліч легенд про нього як про индивидуаліста, навіть егоїста на поле, реально грав у командний футбол. Він був не жадібний до м'яча в потрібні моменти. Коли «балетно» протягував до штрафного майданчика м'яч, заодно натягнувши на себе мінімум двох суперників, часто несподівано відпасовує назад, у зону, яку сам і звільнив від суперників. Відпасовував партнерам з більш сильним ударом - Юрію Войнову, Віктору Серебряникову, Йосипу Сабо (так в ті часи було прийнято писати у футбольних звітах ім'я Йожефа Йожефовича). А ті кинджально втикали м'яча в чужі ворота.
Валерій ЛОБАНОВСЬКИЙ та Олег БАЗИЛЕВИЧ. Зліва - партнери. Праворуч - уже колеги
Але все ж у «Лобана» були два особливих партнери: Валентин Трояновський та Олег Базилевич. Про пару Лобановський-Трояновський краще за всіх писав їхній тренер, який трохи раніше завершив свою ігрову кар'єру, Михайло Коман: «Прізвища Лобановського та Трояновського не можна роз'єднати одну від одної. «Валет» (Трояновський) видавав Лобану такі філігранні передачі, які ніхто не міг перехопити. А той у своєму «балетному номері» сам розбирався із захисниками і забивав, або віддавав назад Валентину, який встигав відкритися, і в свою чергу розбирався із захисниками. Іноді забивав. Іноді знову пасував Валерію».
Зовсім інша історія партнерства з Базилевичем.
ЛИСТЯ ЖОВТІ НАД МІСТОМ КРУЖЛЯЮТЬ...
Зрозуміло, не жовті, а «сухі». Це - подачі кутових, друга «коронка» Лобановського-футболіста. Які деталі з таких моментів пам'ятаю я зі свого дитинства? Багато корнерів організовував сам Лобан. Він провокативно у дриблінгу доводив м'яча до лицьової лінії біля воріт суперника, його атакували два, а то і три захисники, форварду це і потрібно було. Лобан блискавично перебудовувався обличчям до центру поля, а перед ним уже виростав частокіл ніг суперників. «Рудий» прицільно бив м'ячем саме по цих ногах, щоб м'яч зрикошетив якраз за лицьову лінію «рамки». При цьому, зауважте, бив на рівні коліна противника, а не стопи, інакше оборонець мав шанс обробити м'яча. А далі починалася вистава. Стадіон радісно вибухав: «Кутовий!», після чого затихав, ніби за помахом диригентської палички...
Лобановський неспішно приймав м'яча з рук пацана-«болбоя», кілька разів прокручував його в руках, ніби вишукуючи сегмент, куди вдарити. Потім укладав на траву, при цьому змінював точки зіткнення м'яча із землею, ніби колишні були незручні. Звичайно, це було свідоме нервування воротаря та оборони противника. Після чого починав відходити назад, до того ж - по дузі. Відходити далеко - метрів на 10-15. Чорт його знає, можливо на сучасних футбольних стадіонах, де немає бігових доріжок, у нього нічого не вийшло би. Потім форвард розганявся і, набравши швидкість, хльостко бив правою ногою. М'яч злетав високо в небо і, різко підкручуючи, міняв траєкторію - опускався ближче до поперечини і стійки воріт, що були протилежні хрестовині.
І начебто всі оборонці вже знали, що там на м'яч чекав Базилевич, а завадити не могли. А Олег (тоді ще не Петрович) навіть при щільній опіці двох і більше суперників все одно примудрявся вистрибнути вище за всіх, різко відхилитися назад, скласти свій корпус мало не буквою «Г» і забити м'яч у сітку воріт ударом головою. Слова диктора стадіону: «Гол з подачі Валерія Лобановського забив Олег Базилевич» - лунали витонченою музикою на тлі бурхливої овації стадіону.
Звичайно, «сухий лист» першим у світі почав виконувати не Лобановський, а один із найчарівніших бразильців - чемпіонів світу-1958 Діді. Звичайно, майстерно подавали з кута й інші вітчизняні футболісти - ті ж Володимир Веремєєв та Геннадій Литовченко, а Леонід Буряк та Василь Рац, як і Лобановський, навіть забивали від прапорця. Але перевершити Вчителя в цій справі, як самі зізнавалися, так і не змогли. Той безпосередньо з корнера вколотив у ворота суперників дев'ять м'ячів!
ЛОБАНОВСЬКИЙ ТА ЙОГО ТРЕНЕРИ
Це довга історія, що вимагає окремої розповіді. Якщо дуже коротко, то футболіст Лобановський вступав у принципові конфлікти з великими наставниками, які керували командами, де він виступав. Власне, цих тренерів - троє: на самому початку його шляху в дорослому футболі і на завершення його кар'єри гравця - вже в «Шахтарі» - Олег Олександрович Ошенков, потім послідовно В'ячеслав Дмитрович Соловйов та Віктор Олександрович Маслов.
Із Соловйовим окрема історія, пов'язана з переведенням ВВЛ з позиції центрфорварда на лівий фланг. Багатьма знаменитими журналістами вона трактується як «переломлення через коліно» його мрії грати лише в центрі. Це так і не так. Так, мрія була, та й усі задатки до того були, згадаємо наведені тут слова Корсунського.
Але конкретна ситуація в команді того часу вимагала такого рішення - в центрі був більш досвідчений і більш універсальний «наконечник» Віктор Каневський, а на лівому фланзі після завершення ігрової кар'єри Віктора Фоміна - пожежа! Хоча там часом «запалювалися» зірочки - Іван Диковець, Юрій Басалик. Але, як запалювалися, так і згасали.
Сам Соловйов згадував: «Робити з Каневського та Лобановського подобу здвоєного центра нападу, як колись Борис Аркадьєв робив у «команді лейтенантів» ЦДКА з дуету Федотов - Бобров, я не хотів. У центрі Лобановський, на мій погляд, грав дещо прямолінійно. Вони не взаємодіяли один із одним». Правий був заслужений тренер, чи ні - зараз сказати важко. У всякому разі, в 1962 році він ще раз спробував цю пару в центрі, і тоді начебто почало виходити.
При цьому варто зауважити, що навколо цієї колізії поповзли непотрібні домисли. Один відомий журналіст запевняв, що це підступи Віктора Каневського, а Соловйов, мовляв, пішов у нього на поводу. Брехня! Якби Каневський інтригував, Лобановський уже в більш пізні роки, коли мав незаперечний авторитет у вищого керівництва УРСР, не скористався би своїми можливостями і навряд чи допоміг би колишньому партнеру у важкі для того часи з виїздом до Америки - і організаційно, і матеріально, і морально.
А ще раніше він не рекомендував би Каневського на своє тренерське місце в «Дніпрі», коли те ж начальство покликало його з Базилевичем очолити «Динамо».
Брехня і те, що Маслов вичавив Лобановського з основного складу столичного клубу нібито за те, що той не захотів «відпочити» з чаркою разом з усією командою на чолі з самим коучем. Просто Маслов вибудовував абсолютно нові принципи побудови колективу - без класичних крайніх нападників, тому Лобановський та Базилевич не вписувалися в його тактичне кредо, що дивилося вперед.
Минули роки, і Лобановський-тренер сам визнав правоту своїх колишніх наставників, а також власні неправоту та впертість. Все, з чим він як гравець не погоджувався, з чим сперечався, не сприймаючи новації цих тренерів, все це він послідовно визнав потім і творчо розвинув уже в своїй роботі коуча: і гравцям позиції міняв, і робив важчим тренувальний процес. Але, якщо ці великі «старики» вислуховували і дозволяли Лобановському дискутувати з собою, то вже його учні навряд чи таке собі дозволяли.
Деякі вважають, що Лобановський занадто рано - у 29 років, і не через травми - повісив ігрові бутси на цвях, що не до кінця реалізував себе як футболіста. Можливо. Але він усе одно увійшов до золотої когорти гравців вітчизняного футболу. І за досягненнями, і за стилем власної гри.
ТРЕНЕР ЛОБАНОВСЬКИЙ І... ПРЕСА
Писати про Валерія Васильовича як про тренера немає сенсу. Тому що доведеться повторювати тисячу разів написане раніше, в т.ч. і Метром самим. Висвітлимо краще тему, якої рідко хто торкався. Тренер і його відносини із засобами масової інформації. І на прес-конференціях, під час індивідуальних інтерв'ю.
Справа в тому, що сучасний футбол - не лише великий спорт, але і комерційний шоу-бізнес, де взаємини спортсменів і мас-медіа є одними з ключових маркетингових інструментів.
Бродять легенди, що ВВЛ був недоступний для ЗМІ, що він зверхньо дивився на журналістів як на дилетантів у футболі. Це маячня. Я сам був свідком, як багато він читав матеріалів у спортивних ЗМІ, як він грамотно дискутував із цікавими йому журналістами, щоправда, у вузькому колі. На моїй пам'яті лише одного разу Метр видав гнівний і тривалий спіч про «акул пера і мікрофона».
Справа була в Ліверпулі 26 вересня 2001 року. «Червоні» приймали динамівців на «Енфілді», судив, між іншим, П'єрлуїджі Колліна. На 23-й хвилині колись знаменитий фін Ярі Літманен всадив нашому кіперу Олександру Филимонову переможний м'яч. Як після того 3-го туру групового раунду кияни присіли на останнє місце, так там і залишилися до завершення групової стадії.
Критика в українській пресі на адресу Лобановського лунала і раніше. Він усе читав, але мовчав. На післяматчевій прес-конференції Васильовича прорвало, і він згадав усе, особливо дісталося одному українському журналісту, відомому своїми різкими виступами не лише на футбольну тематику. Ось ВВЛ і розвинув цілу теорію про «акул пера»- універсалів. Він так прямо і заявив: сьогодні вони пишуть про політику, завтра про помилки в сільському господарстві, а післязавтра - про футбол. І всюди вони почуваються знавцями, мають право повчати.
Я звернув увагу, що тодішній коуч «Ліверу» Жерар Ульє, який прийшов до зали для прес-конференцій, тихо стояв осторонь і уважно слухав переклад, напевно, такі йому були близькі подібні думки. Прес-аташе «Динамо (тоді ці функції виконував Сергій Полховський) м'яко намагався натякати ВВЛ, що час поступитися мікрофоном Ульє. Валерій Васильович кивав, що розуміє це, але тираду свою не закінчував. Лише хвилин через 10 він встав з-за столу, сам підійшов до колеги з «Ліверпуля» й шанобливо привітав того з перемогою.
Можна будь-що згадувати, як Васильович міг однією фразою «умити» розпіарену «зірку» ЗМІ. Наприклад, одного разу він чекав хвилину, не більше, коли один із розкручених «королів інтерв'ю» ніяк не міг включити свій диктофон, а потім тренер встав, сказав лише одну фразу: «Ви не готові до роботи». І пішов.
Одного разу ми сиділи з ним удвох в його знаменитому кабінеті поруч із кімнатою адміністраторів «Динамо» і напівжартома-напівсерйозно «розробили класифікацію» типажів футбольних журналістів. Якщо завгодно, «одягнули маски», точно, як у середньовічному італійському театрі «Комедія дель арте». Маски наступні:
«Аналітик» - медійник, який грамотно розбирав тактичні та інші ігрові моменти. До таких тренер Лобановський ставився з повагою. Можу перерахувати навіть деякі імена колег старшого покоління, кого він точно почитав: Валерій Березовський, Валерій Мирський, Олександр Горбунов.
«Професор» - теж ніби аналізує, але все більше «пальцем у небо», зате з понтом. У таких випадках (вкрай рідко вголос) ВВЛ, ховаючи іронію, зовні нейтральним тоном звертався до такого кореспондента: «Ви так все цікаво розклали, можливо, є сенс вам самому тренувати команду професіоналів.
«Жовтяк». На жаль, такі інтенсивно почали множити ряди репортерів ще в часи ВВЛ, а нині вони становлять більшість у сучасних ЗМІ. «Жовтяка» цікавить зовсім не сама гра, а дорогі автомобілі гравців, прикраси дружин і коханок. Світське життя зірок футболу - ось коло інтересів таких «журналістів». Тут лідирують жінки - «акулІЦИ пера і мікрофона».
«Пропагандист» - і за життя Лобановського, і нині, і в футбольних ЗМІ, як і в інших нішах мас-медіа, ці «працюють» на піар свого господаря-олігарха і на анті-піар його конкурентів;
«Стерв'ятники». Цей «годується» від скандалів, які сам і роздуває. Його цікавить не сам футбол, а весь негатив у ньому. Принцип роботи простий - усе навколо в лайні, а я - в білому фраку.
«Глоріхантер». Такі прокльовувалися вже і на початку століття, за ВВЛ, а сьогодні, особливо серед молодого покоління медійників, їх, на жаль, більшість. Таким навіть не інтерв'ю потрібне, а лише б «зробити селфі» із зіркою і тут же виставити в соціальній мережі. При спілкуванні з тренерами і футболістами вони постійно, як співав Висоцький: «плутають то ім'я, то назву».
Минуло 15 років після смерті ВВЛ, і я не хочу завершувати роздуми про Лобановського на сумній ноті. Є бажання так само похуліганити, і вже надіти «маски» на тренерів, але вже іменні маски.
Отже, мій розклад типажів тренерів при їхньому спілкуванні з пресою:
«Гвардіола». Завжди доброзичливий, що захоплюється і своїми футболістами, і розумом журналістів. Усю поведінку Пепа можна привести до фрази, яку він може адресувати журналістам: «Хлопці, ви такі мудрі. Якщо в цьому залі і знаходиться один дурень, то це - я!».
«Моурінью». Провокатор, «хлопчик-поганець». Як не хочеться його розіпнуть багатьом журналістам - не вдасться. За португальця говорять... його досягнення у футболі.
І «Лобановський». Він, як і «Луческу» ніколи не зізнається, що причина поразки - його тренерські помилки. Але на відміну від попереднього типажу нікого публічно критикувати не стане. Чим же він пояснить свою поразку? Набором кількох класичних фраз: «Це - футбол. Не шукайте в ньому логіки», «Непривабливий був матч, кажете? Найкрасивіший футбол - це остаточний рахунок на табло. Якщо ми виграли, значить, показали красивий футбол».
Семен Случевський