В ексклюзивному інтерв'ю UEFA.com тренер «Динамо» Олександр Хацкевич розповів про завдання киян у Лізі Європи УЄФА, головний урок Валерія Лобановського, найбільшу тактичну проблему команди та про те, як і чому змінюється гра Дьємерсі Мбокані, Дерліса Гонсалеса, Євгена Хачеріді та інших його підопічних.
UEFA.com: Вам приємно, що «Динамо» першим пробилося в плей-оф Ліги Європи?
Олександр Хацкевич: Великого значення цьому не надаю. Головним був вихід у наступну стадію, хоча повинен сказати, що поки ми своєї мети в групі не досягли. Наше завдання - перше місце. Коли зробимо це, тоді, може, буде мінімальна задоволеність.
UEFA.com: Як підсумуєте виступ команди після чотирьох турів?
Хацкевич: У нас були різні ігри, навіть різні тайми та відрізки. Погано, що цілісних матчів не виходило. Нам не вдавалося розпочинати сильно та агресивно, а потім доводити гру до кінця в такому ж ключі. Постійно доводилося проявляти характер. У мене багато сивого волосся з'явилося після всього цього. Хотілося би стабільнішої та ціліснішої гри від початку й до кінця. Ось над цим нам ще потрібно дуже багато працювати.
UEFA.com: Фінал Ліги Європи-2017/18 відбудеться в Ліоні - місті, де «Динамо» завоювало Кубок кубків-1986.
Хацкевич: Я дивився той матч проти «Атлетико», мені було 13 років. Досі пам'ятаю відому атаку віялом [коли Олег Блохін забив другий м'яч] - вона прямо зараз стоїть у мене перед очима, це було фантастично.
Ваш натяк зрозумілий, але давайте не будемо загадувати. Треба робити все крок за кроком. Зіграємо ці два матчі, потім будемо чекати на жеребкування. А там уже постараємося підійти до Ліона якомога ближче. Як і будь-яке покоління «Динамо», ми хочемо потрапити в історію. Головне - все-таки потрапити, а не влипнути.
UEFA.com: Кажуть, на будь-якого тренера «Динамо» тисне тінь Валерія Лобановського. Ви це відчуваєте?
Хацкевич: Лобановський - великий тренер та історична особистість для нашого клубу. В «Динамо» змінилося багато тренерів після Валерія Васильовича, і багато, звичайно, користувалися його методиками. Однак зараз футбол більш динамічний, швидкісний. Хоча принципи залишаються ті ж самі - як у веденні гри, так і в ставленні до гри. Тоді він випереджав час, але згодом футбол почав розвиватися в іншому напрямку.
На жаль, нам не вдалося побачити, як він би справлявся з новими реаліями, пов'язаними з тим, що зараз у тренера трошки інший вплив на футболістів. На жаль, він дуже рано пішов із життя. Хоча я думаю, що навіть у цій ситуації він знайшов би щось нове і знову йшов би попереду всіх.
UEFA.com: Головний урок, який ви отримали від Лобановського?
Хацкевич: Головне, чого він навчив мене: в першу чергу, футбол - це гра головою. Найважливіше - думати на полі. І чим швидше гравець думає, тим швидше виконує те, що потрібно. Цю філософію я прищеплюю своїм хлопцям. Ще він говорив: «Усі повинні вміти на футбольному полі все». Напевно, до цього теж потрібно прагнути.
UEFA.com: Ви очолили «Динамо» у червні. Що було найскладнішим після призначення?
Хацкевич: Напевно, зберегти те, що було закладено Сергієм Ребровим. Зокрема, хороший контроль м'яча. Так, у нашого штабу інше бачення: ми хочемо грати у більш швидкий атакуючий футбол, не перетримувати м'яч. Але все одно контроль-то повинен бути. Тепер ми намагаємося навчити гравців по-іншому ним користуватися.
Іноді ми бачимо, що можна продовжувати атаку, провести її швидко, але хлопці намагаються зберегти м'яч, зіграти більш надійно. І ось цей перехід від тактики контролю до тактики швидкого виходу в атаку - найскладніше, чого ми намагаємося досягти. Головна складність тут - ми працюємо з командою поки занадто короткий час.
UEFA.com: Саме це продиктувала зміна базової схеми з 3-4-3 на 4-4-2 або 4-4-1-1?
Хацкевич: Звичайно, сам такий футбол має на увазі гру з двома нападниками та швидкими флангами, але також ми виходимо з того, які виконавці у нас є. Ми хочемо використовувати сильні якості наших гравців атаки. Ми бачили, що можна змінити у цьому напрямку та що потрібно було змінити. Тому і перебудувалися на нову схему.
UEFA.com: Вважається, що така модель більш вразлива при швидкому переході суперників до атаки, особливо, коли вони виходять із-під вашого пресингу. Як ви намагаєтеся справлятися з цим моментом?
Хацкевич: Так, зараз ми більше ризикуємо в атаці, і з'являється простір як у центральній зоні, так і на нашій половині. У цьому контексті ми робимо великий акцент на гру наших центральних захисників плюс одного з опорних, які повинні контролювати цю зону.
Ми просимо одного з крайніх захисників обов'язково підтримувати атаку, але більше немає вимоги йти вперед удвох. Тому що швидкий перехід від оборони, контратака - це та зброя, яку більшість суперників використовує проти нас. Ми працюємо над цим: щось вдається, щось - ні. Але я згоден, що принаймні у чемпіонаті України це наше найвразливіше місце.
UEFA.com: Ви вимагаєте швидкої доставки м'яча до зони нападу. Для цього дуже важливий перший пас від центральних захисників. Ви задоволені цим компонентом їхньої гри?
Хацкевич: Якщо брати по персоналіях, то, можливо, у Жені Хачеріді з цим проблеми. А ось Домагой Віда володіє першим пасом. У Тамаша Кадара хороший як середній пас між лініями, так і довгий діагональний або за спину захисникам. Звичайно, це вимога сучасного футболу.
У такий, більш динамічний футбол, напевно, грає зараз більшість клубів і збірних. Тому що контроль м'яча - це добре, але для цього потрібно мати дуже сильних центральних півзахисників, які можуть зберігати м'яч.
UEFA.com: За моїм враженням, у цьому сезоні і Хачеріді додав у цій складовій. Бачив у нього декілька хороших діагоналей у збірній, та і в «Динамо» він уже не тільки ближньому пасує...
Хацкевич: Скажу, що у нього дійсно є ця якість. Просто Женя перестраховується, хоче діяти більш надійно. Як він каже: для мене головне зіграти в обороні, а атака - справа інших. Але ми з Олегом Лужним постійно говоримо йому, що сучасний футбол має на увазі хороший перший пас від центрального захисника, особливо коли ми багато граємо позиційно [в атаці]. І головне, що у нього ж є непоганий середній та довгий пас, але він ним поки рідко користується.
UEFA.com: Наскільки складніше команді стало будувати атаки без Андрія Ярмоленка?
Хацкевич: Андрій - сильний футболіст в індивідуальному плані. Гра складається з фрагментів, епізодів - і він вміє їх вирішувати. В атаці Ярмоленко дуже ефективний не тільки технічно, а й інтелектуально. Він дуже багато бере на себе, не боїться помилитися, не боїться відповідальності. Чесно кажучи, на даний момент ми так і не змогли його замінити.
UEFA.com: За своїми якостями Віктор Циганков найбільш близький до того, щоб хоч спробувати замінити Ярмоленко?
Хацкевич: Вітя - дуже цікавий футболіст у технічному та швидкісному компоненті, в розумінні гри. З такими приємно працювати. Але ми розуміємо: у нього зараз такий вік, що потрібно набратися терпіння. Його величезний потенціал очевидний - я йому лише побажаю здоров'я та віри в свої сили. Якщо він буде вірити в себе і продовжувати працювати так, як працює весь цей час, то виросте в дуже сильного гравця.
UEFA.com: При схемі з двома нападниками рідко грають з інвертованими вінгерами. Переведення Дерліса Гонсалеса на правий фланг пов'язаний саме з цим?
Хацкевич: Після кожної гри ми дивимося роздруківку ефективності футболістів. Я зараз не беру функціональні показники - скільки він пробіг, скільки зробив ривків - а такі, як, наприклад, зустрічі з м'ячем, кількість обведень, передач та інше. Так ось, ми проаналізували його гру на лівому фланзі і побачили, що він занадто мало доставляє м'яч до штрафної.
Він часто йде в середину, але не володіє ударом, як кажуть, з точки в точку. Немає у нього і стабільно хорошої проникаючої передачі. У підсумку ми прийняли таке рішення, і потрібно сказати, що дані з останніх матчів показують, що справа він діє ефективніше.
UEFA.com: У «Динамо» чотири хороших центральних нападників плюс Денис Гармаш, здатний зіграти відтягнутого форварда. Наскільки складно керувати саме цією групою? Підтримувати мотивацію та психологічний стан тих, хто грає менше?
Хацкевич: У нас щільний календар - з 15 липня практично щотижня ми проводимо по три матчі. Неділя - четвер - неділя: в такому циклі ми часто змінюємо поєднання в групі атаки. Для нас така варіативність приємна, адже є досить сильні виконавці в цих позиціях, і кожен із них, вважаю, отримує достатньо ігрового часу. Конкуренція в цій зоні нас повністю влаштовує.
UEFA.com: Дьємерсі Мбокані зараз ваш форвард номер один. Раніше до нього були питання по роботі без м'яча, у фазі оборони. Наскільки вас влаштовує його гра в цьому сенсі?
Хацкевич: Зараз він досить багато працює на команду, коли ми захищаємося. На зборі в Австрії наша перша розмова тривала п'ять хвилин. Я сказав: якщо виконуєш вимоги, які я висуваю до тебе як в атаці, так і в обороні - ти граєш. Звичайно, він як істинний форвард говорив, мовляв, моє завдання - забивати. Але я пояснив: можливо, в інших командах у тебе було тільки таке завдання, але у нас ще додаються вимоги по обороні. В першу чергу - при втраті вступати у відбір, створювати перешкоду, не дозволяти захисникові виходити з м'ячем в атаку.
Зізнаюся, спочатку було важко, але потихеньку-потихеньку він почав це робити. І головним чином тому, що чудово відпрацював збір, виконав усю роботу, запропоновану команді. До цього я спілкувався з Ребровим про нього. Ще раніше, коли працював у дублі, а головним тренером був Олег Блохін, бачив, як він тренувався. І бачу різницю з сьогоднішнім днем. Зараз до Мбокані немає жодих претензій щодо тренувального процесу - і все це у підсумку позначається на його грі.
UEFA.com: Чи можна говорити, що з усіх ваших форвардів за манерою гри та діапазоном дій виділяється Жуніор Мораєс?
Хацкевич: Я б у першу чергу сказав, що ставлення у нього - просто божевільне. Це людина, яка не хоче програвати навіть на тренуванні, я вже не кажу про матчі. Іноді я йому навіть кажу: ти багато розкидаєшся, ти занадто велику роботу виконуєш. Але все одно це підкуповує. Тому він виділяється, перш за все, своїм ставленням до всього - починаючи від побуту і закінчуючи, власне, грою.
UEFA.com: Перед інтерв'ю я бачив на тренуванні Миколу Шапаренка, Віталія Миколенка, Євгенія Смирного, Ахмеда Алібекова. Це ваш найближчий резерв?
Хацкевич: З нами постійно тренується велика група молодих хлопців. Ми їх бачимо щодня, отримуємо інформацію від тренера молодіжного складу. Називати прізвища поки не стану. Ось у нас був тиждень, коли поїхали гравці збірних і ми багато залучали молодих. Два дня дивишся - все чудово, просто не намилуєшся хлопцями. А на третій - наче підмінили. Зрозуміло, що вони молоді, емоції та бажання зашкалюють.
Зараз ми працюємо в таких умовах, що повинні робити більший акцент на своїх вихованців. Але потрібен час, щоб поступово вводити їх до складу, випускати в матчах чемпіонату. А для цього вони повинні, в першу чергу, показувати свою готовність на тренуваннях. Працюють-то вони добре, тепер хотілося би трохи більше якості й думки на полі.
UEFA.com: Хто з відданих в оренду гравців може отримати шанс в «Динамо» найближчим часом?
Хацкевич: Звичайно, ми стежимо за всіма хлопцями. Наприклад, [Олександр] Тимчик і [Богдан] Михайличенко отримують достатньо ігрової практики в прем'єр-лізі [у складі «Сталі»]. Їх прогрес, в першу чергу, відслідковує Олег Лужний, оскільки він відповідає за захисників. Я ж більше стежу за гравцями півзахисту й атаки.
Зараз багато говорять про Олександра Андрієвського, якого я прекрасно пам'ятаю ще по роботі з дублем. Це футболіст з відмінними якостями, і дай Бог, щоб він тримав той рівень, який зараз показує в оренді в «Зорі», та ще й прогресував. Він теж належить до числа розумних футболістів, які думають на полі. Якщо ще додасть у плані виконання, то виросте в дуже сильного гравця.