- Олександре, охарактеризуй направленість вечірнього тренування та розкажи про його основний зміст.
- Сьогодні ввечері загалом ми працювали над тактикою. Виконували неігрові вправи: відпрацьовували відбори та вихід із оборони. Далі виконували тактичні ігрові вправи.
- З чим би ти порівняв рівень навантажень?
- Хороші навантаження. Ще в Києві провели бігову роботу, тут ми її теж продовжуємо, працюємо з м'ячами. Ми розвиваємо швидкісну і загальну витривалість, щоб витримувати ритм гри. Це те, що нам потрібно, ми закладаємо фундамент. Ми багато бігаємо, плюс, працюємо з м'ячем.
- Вечірні забіги тренера з фізичної підготовки Віталія Кулиби урізноманітнюють види бігу. Скільки видів бігу ти вже знаєш?
- Так, вони завжди різні, тому що йде певне навантаження. Бігаємо на великі дистанції, потім трохи менші, потім зовсім маленькі на швидкість. Це дає навантаження на певні м'язи і для всього тіла.
- Віталій Буяльський каже, що це найнеулюбленіша частина роботи футболістів.
- Звичайно, усі футболісти завжди кажуть, що це збори, тому що проходять перші тренування і дуже важкі, багато бігу, чорнової роботи. Але за місяць ми наберемо потрібні кондиції і фізично будемо готові без проблем відіграти весь матч і навіть більше. Але потрібно трохи потерпіти, від цього нікуди не дітися. Ми виконуємо те, що від нас вимагають. Можна сказати, що терпимо там, де важко.
- Щось новеньке в техніко-тактичних вправах. Що це за вправа - квадрат, де одночасно два-три м’ячі, та який у ній сенс?
- Як нам це пояснили і ми це прекрасно розуміємо, ця вправа для того, щоб на футбольному полі перемикалося твоє мислення і щоб ти не зациклювався на одній стороні або не дивився тільки вперед. Потрібно дивитися на всі 360 градусів, щоб ти знав, що можуть тобі віддати передачу з іншого боку. Це розвиває мислення на футбольному полі, що допомагає в грі. Ми повинні не просто бігати під час гри і виграти, а думати, як відкриватися, куди пас віддавати або звідки його приймати.
- Сьогодні найемоційніший момент, якщо пригадати перше ранкове тренування, - це коли група гравців, яка програла в тенісбол, несла на собі переможців. Ти сьогодні переміг. Які в тебе відчуття? Що вам допомогло перемогти?
- Почуття переможця. Допомогли перемогти нам згуртованість, зарядженість, чудовий настрій, усе виходило на полі. Ми грали разом як в обороні, так і в атаці. Ми забили більше голів, ніж інші хлопці, тому нас і понесли на плечах.
- Власне, усе вийшло без образ?
- Звичайно, завтра ми можемо програти. Це тренувальний процес, ми отримуємо від нього задоволення. Добре, коли є позитивні емоції. Коли виграєш, отримуєш задоволення. Це те, що треба. Було б гірше, якби ми не посміхалися, нам було б усе одно і ми б ходили без посмішок. А так, є емоції, крім того, що є важка робота. Ми знаходимо місце жартам, щоб сміятися і посміхатися.
- Уранці була перша ігрова серія, там треба було головою забивати м’ячі. Як це дається?
- Це теж невід'ємна частина футболу, коли на полі йде боротьба, непоступливість. Якщо ти виграєш боротьбу на футбольному полі, то виграєш матч, тому ми теж повинні бути до цього готові, щоб у боротьбі не поступатися, а вигравати. Вважаю, що це теж один із чинників. Ми повинні добре грати і на другому поверсі.
- Загалом сьогодні ввечері тобі ще довелося дуже багато подавати. Скільки приблизно ти зробив подач?
- 15-20 передач. Між вправами у нас паузи, ми або б'ємо по воротах із певними завданнями, або подаємо з флангів і група атаки завершує удари. Теж те, що нам треба. Начебто пауза, і ти відпочиваєш, але все одно розвиваєш певні навички. Крайні захисники і півзахисники подають, а нападники і атакуючі півзахисники забивають. Це теж те, що потрібно у футболі. Вважаю, що це дуже правильно. Ти даремно часу не втрачаєш. Відпочиваєш, але з користю. Це правильно, і так у кожному тренуванні. Протягом півроку-року майже в кожному тренуванні під час паузи приділяємо по 10-15 хвилин передачам, завдяки цьому тобі вже автоматично ці передачі будуть летіти в голову, а гравці будуть готові забити цей м'яч.
- Цей тренувальний процес ти можеш порівняти з якимось іншим?
- У принципі, на зборах у всіх командах, де я був, приблизно одні й ті ж завдання, просто у кожного тренера своє бачення футболу. На початку зборів хтось менше, хтось більше бігає. Бігова робота - необхідна частина, яка закладає фундамент витривалості. А тактичні вправи, вимоги у грі, звичайно ж, у кожного тренера різні, оскільки кожен тренер по-своєму бачить гру.
- Ти не рахував, скільки у твоїй кар’єрі було навчально-тренувальних зборів у зимовий період? Що треба витягти з себе, щоб пережити збори?
- Збори почалися з 16-17 років, коли вже грав у дублі. Щороку протягом 10 років проходжу збори. А звідки дістати, це все йде від любові до футболу, ти розумієш, яку роботу потрібно виконувати. Якщо не розумієш, тобі пояснюють і ти робиш вибір. Як не дивно, ми отримуємо від цього задоволення. Коли працюємо, нам важко, комусь може стати погано. Але коли це все проходить, ти терпів і переборов труднощі, потім тобі легше, ти навіть цьому вдячний, тому що тобі потрібно в грі показувати результат, витримувати високий ритм і тобі набагато легше. Це все велике бажання і любов до футболу.
- Як гру з «Мальме» пережив? Такі емоції напевно були...
- Не хочеться згадувати такі негативні моменти, але вони є у футболі та в нашому житті. Потрібно пережити, проаналізувати, постаратися взяти найкраще і рухатися далі. Адже якщо зациклюватися на своїх старих помилках, то прогресу не буде, а буде тільки гірше. Потрібно виходити на поле і доводити свій клас перемогами.