Детальніше про візит до столиці Італії та обговорювані там питання розповів Резо Чохонелідзе:
- ФК «Динамо» (Київ), як один із засновників Європейської асоціації клубів (ЕСА), на постійній основі бере участь у Генеральних асамблеях, починаючи з 2008 року. Вони проходять двічі на рік – навесні та восени, під час пауз на міжнародні матчі за участю збірних. Цього разу представники ЕСА зібралися в Римі, й у ювілейній Генеральній асамблеї взяли участь представники 163 клубів – 87 постійних членів та 76 асоційованих.
Кожна європейська асоціація, в залежності від рейтингу УЄФА, має право на певне представництво в ЕСА. Провідні – такі як Іспанія, Англія, Італія, Німеччина – представлені більшою кількістю клубів, інші – меншою. Наприклад, Україну на даний момент представляють три клуби – «Динамо» (Київ), «Шахтар» (Донецьк) та «Чорноморець» (Одеса). Структурно ЕСА поділена на чотири підрозділи, які формуються з асоціацій відповідно до актуального рейтингу УЄФА, кожен із яких обирає своїх представників до Виконавчої Ради організації. Україна входить до другої секції разом із представниками Португалії, Бельгії, Туреччини, Чехії, Швейцарії, Нідерландів, Греції та Австрії.
Загалом, ЕСА є важливим партнером для УЄФА й має право голосу з усіх питань, що стосуються клубного футболу Старого Світу, – це календар змагань, структура клубних турнірів, розробка фінансового Fair Play, тощо. Безумовно, останнє слово все одно за УЄФА, але клуби мають можливість брати активну участь в обговоренні всіх питань та впливати на остаточне рішення. Жодне рішення УЄФА, яке безпосередньо стосується клубного футболу, не приймається без консультацій із представниками ЕСА.
До минулого року головою ЕСА був німець Карл-Хайнц Румменігге, але після його рішення скласти свої повноваження новим головою було обрано президента італійського «Ювентуса» Андреа Аньєллі, який дав новий поштовх у розвитку Європейської асоціації клубів.
Для того, щоб клуби могли детально працювати над кожним із напрямків, у ЕСА створюються робочі групи, які займаються специфічними питаннями. Основні робочі групи – з питань маркетингу, з інституційних відносин, з питань функціонування дитячо-юнацького футболу, з фінансових питань, тощо. До останньої з перерахованих груп я входив протягом останніх п'яти років, беручи участь у тому числі в розробці фінансового Fair Play та просуванні питання про підвищення виплат клубам учасникам Ліги чемпіонів та Ліги Європи УЄФА. Якщо зовсім нещодавно клуб за перемогу на груповому етапі Ліги чемпіонів отримував 600 тисяч євро, то з наступного року ця сума зросте до 2,7 мільйона (за нічию – 900 тисяч), а в Лізі Європи – до 580 тисяч (за нічию – 160 тисяч).
На звітній ювілейній Генеральній асамблеї були присутні президент ФІФА Джанні Інфантіно, який, будучи генеральним секретарем УЄФА, брав активну участь у створенні ЕСА десять років тому, а також президент УЄФА Александер Чеферін. У своїх вітальних промовах керівники футбольних органів відзначали, що ЕСА є важливим партнером для ФІФА та УЄФА й ефективним «голосом» клубів Старого Світу. Також керівники відзначили, що основні питання, які потребують на даний момент пильної уваги з боку ФІФА та УЄФА, – це безпека на стадіонах (щоб жінки та діти могли відвідувати футбольні матчі в комфортних умовах), проблеми расизму, а також запобігання ситуацій володіння одними й тими ж особами кількома футбольними клубами.
Заступник директора Департаменту клубних змагань УЄФА Майкл Хезельшвердт представив нову структуру проведення європейських клубних турнірів, яка набуде чинності вже з наступного сезону – зокрема, це стосується змін у проведенні кваліфікації Ліги чемпіонів. Також у майбутньому розглядається можливість участі в Лізі Європи не 48 команд, як зараз, а 64. При цьому в турнірі зможуть брати участь лише ті клуби, які стартували в ньому, й не буде «переходів» команд із Ліги чемпіонів, які посіли треті місця на груповому етапі найпрестижнішого клубного турніру Європи
Наостанок були детально обговорені питання розподілу призового фонду. Раніше виплати від УЄФА були розділені на три блоки – стартові за участь у турнірі, бонуси за результати команди в турнірі й так званий «ринковий пул», який залежав від телевізійного ринку тієї чи іншої країни. Зараз додається ще один блок – так званий коефіцієнтний пул, за яким, залежно від актуального клубного рейтингу УЄФА, клуб буде отримувати ту чи іншу суму.
Загалом, ювілейна Генеральна асамблея ЕСА пройшла, як завжди, у дружній атмосфері старих друзів та колег. Обговоривши багато актуальних питань, усі присутні домовилися зустрітися знову восени нинішнього року.
Copyright © FC Dynamo Kyiv