Технології женуть спорт уперед, і футбол – не виняток. Інтенсивність та швидкість гри зростають, тож футболісти мають бути витривалими та атлетичними. У кожної людини, і у футболіста в тому числі, на генетичному рівні закладені певні особливості організму. Утім, атлетизм, який би він не був, необхідно розвивати через тренування, і «СatapultOptimeyes5» допомагає робити це правильно.
Не секрет, що втрата через пошкодження лише одного гравця може перекреслити сезон для всієї команди, якщо мова про лідера колективу. Як каже медицина, травми в спорті найчастіше виникають на тлі втоми й недостатнього відновлення. І однією з їх основних причин може бути неправильно спланований тренувальний процес. Знання швидкості відновлення окремих футболістів після важких матчів, того, як їх організми сприймають ті чи інші навантаження на тренуванні, – ключова інформація в сучасному футболі.
Утім, річ не лише в травмах. «СatapultOptimeyes5» у цілому допомагає тренерському штабу «Динамо» побачити картину ширше. До того ж, вона вимірює не лише загальну дистанцію пробігу футболістів, але й дистанцію в різних швидкісних зонах, кількість прискорень, спринтів, вимірює пульс гравців.
Загалом таких показників – сотні! Система розроблялася не лише для футболу, а й для інших видів спорту, тож у науково-дослідницького центру «Динамо» є свій власний шаблон, певний формат постійних даних, який після збору та обробки подається тренерам після кожного тренування та матчу в стислому вигляді. Проте тренери можуть попросити інформацію, яка не входить у стандартний звіт. Це можуть бути дані щодо будь-якого окремого гравця на їх власний розсуд.
Тренерів часто цікавить не лише сам показник, але й те, у якому контексті він відбувся, його хронологія. Наприклад, програма може проілюструвати різницю між тим, як той чи інший гравець виконує один і той же елемент у перші та останні 15 хвилин гри тощо.
Збір інформації відбувається так: датчики GPS кріпляться до спеціальної жилетки на cпині між лопатками, а датчики пульсу – на груди. Система зв’язується з супутником та дозволяє чітко відслідковувати всі переміщення футболістів у режимі онлайн, при тому інформація із супутників оновлюється 10 разів на секунду, а з інших датчиків – до 100 разів на секунду. В Україні минулого року дозволили використовувати подібні системи і в офіційних матчах, але в більшості європейських ліг до цього прийшли значно раніше.
Фахівці кажуть, що «СatapultOptimeyes5» неодмінно має аналізувати і тренування, і матчі. З одного боку, у грі буває нижча інтенсивність та менший діапазон дій. На тренуваннях усе значно різноманітніше через більшу кількість вправ. З іншого боку, на тренуваннях не так часто грають власне у футбол 11 на 11.
З розвитком подібних технологій змінюються й вимоги до підготовки фахівців, які з ними працюють, адже ці програми постійно вдосконалюють, розширюють їх діапазон, вони стають більш об’ємними. На щастя, кожна наступна схожа на попередню, тож фахівцям у «Динамо», які працювали з «Сatapult» ще за Юрія Сьоміна, за їх словами, потрібно близько тижня на адаптацію до нової версії. А от новачкам освоїти її з нуля було б дуже непросто.
До речі, самим футболістам «Динамо» їх показники цікаві не менше, ніж тренерам, адже для них це ще одне змагання один з одним. Зібрана інформація вивішується у вільному доступі на клубній базі, тож хлопці дивляться свої цифри, показники партнерів по команді й намагаються пропускати це через себе, роблячи певні висновки.
Додамо, що, окрім «Динамо», систему «СatapultOptimeyes5» використовують такі клуби, як мадридські «Реал» та «Атлетико», амстердамський «Аякс», лондонські «Челсі», «Вест Хем» і «Тоттенхем».
Максим Гайовий
Матеріал клубного журналу №5 за жовтень-листопад 2018 року. Придбати журнал можна в офіційному клубному фан-магазині, касах стадіону «Динамо» імені Валерія Лобановського, кіосках «Союздрук», у приватних розповсюджувачів, в Інтернет-магазині ФК «Динамо», а також в електронному форматі в бібліотеці PressPoint.