Mardan Stadium

Левські

Софія
ТМ

Третім суперником київського «Динамо» на навчально-тренувальному зборі в Туреччині стане один із найтитулованіших клубів Болгарії, який представляє столицю цієї країни – софійський «Левські».

Контрольний матч відбудеться у п’ятницю, 4 лютого, на арені Mardan Stadium і розпочнеться о 16:00 за київським часом.

Візитка

Повна назва: Професионален футболен клуб Левски София

Заснований: травень 1914 року

Стадіон: «Георгі Аспарухов» (вміщує 29 200 глядачів)

Президент: Наско Сіраков

Головний тренер: Станімір Стоілов

Поточна позиція в чемпіонаті Болгарії: 6-та

Титули

Чемпіон Болгарії (26): 1933, 1937, 1942, 1946, 1947, 1949, 1950, 1953, 1965, 1968, 1970, 1974, 1977, 1979, 1984, 1985, 1988, 1993, 1994, 1995, 2000, 2001, 2002, 2006, 2007, 2009.

Кубок Болгарії (26): 1942, 1946, 1947, 1949, 1950, 1956, 1957, 1959, 1967, 1970, 1971, 1976, 1977, 1979, 1982, 1984, 1986, 1991, 1992, 1994, 1998, 2000, 2002, 2003, 2005, 2007.

Суперкубок Болгарії (3): 2005, 2007, 2009.

Історія

ФК «Левські» був заснований 1914 року групою студентів Софійської чоловічої вищої школи. Свою назву клуб отримав на честь болгарського революціонера та борця за незалежність Васіла Левські. Перші успіхи «Левські» були пов’язані з перемогою в чемпіонаті Софії, яку «сині» здобули в 1923 році, а згодом повторили ще 10 разів у 20-40-х роках. Перший національний чемпіонат Болгарії був розіграний у сезоні 1924/25, і «Левські», який представляв у ньому столицю, виграв першість у 1933, 1937 та 1942 рр., поступово набираючи популярність в країні.

Після Другої світової війни «Левські» став одним із двох топ-клубів Болгарії. У трофейному доробку «синіх» – 26 перемог у чемпіонаті країни (більше – 31 титул – лише у софійського ЦСКА) та 26 тріумфів у національному Кубку, що є рекордом. «Левські» – єдина команда вищого болгарського дивізіону, яка жодного разу з нього не вилітала.

На міжнародному рівні команда з Софії тричі грала у чвертьфіналах Кубка володарів Кубків УЄФА (1970, 1977, 1987) та двічі – у чвертьфіналах Кубка УЄФА (1979, 2006). У 2006 році «Левські» став першою болгарською командою, яка пробилися до групового турніру Ліги чемпіонів УЄФА.

Влітку 2020 року керівником клубу став Наско Сіраков, який взяв під контроль основний пакет акцій «Левські». Легенда болгарського футболу, найкращий бомбардир в історії «Левські» був покликаний вивести команду з багаторічної фінансової кризи, скоротивши та оптимізувавши витрати. «Сині» змінили вектор трансферної політики, обравши напрямок комплектації команди вихованцями академії та болгарськими гравцями. Сіраков поставив за мету погасити більшу частину боргових зобов’язань «Левські» до 2023 року, в основному за рахунок спонсорських угод, вихідних трансферів, продажу телевізійних прав та фінансової підтримку вболівальників.

Поточний сезон

Минулий сезон «Левські» закінчив на 9-й позиції у Першій лізі Болгарії, що стало найгіршим результатом в історії команди. Ще весною клуб зіткнувся з труднощами на тренерському містку після госпіталізації наставника Славіши Стояновича, у якого був діагностований коронавірус. До кінця сезону командою керував його асистент Живко Міланов, а влітку «Левські» офіційно очолив ще один молодий помічник Стояновича – Тодор Сімов.

Сезон 2021/22 «Левські» розпочав невдало – з трьох поспіль поразок, здобувши у перших шести турах шість очок. Однак не можна сказати, що прихід Станіміра Стоілова збадорив команду. Стартові чотири поєдинки за нового тренера «Левські» провів без перемог, і наразі не демонструє стабільних результатів. Загалом у 15-ти матчах під керівництвом нового наставника «Левські» здобував у середньому по 1,73 очку за гру.

Першу частину сезону «сині» завершили на 6-му місці, набравши 26 балів після 19-ти турів. На рахунку команди 7 перемог, 5 нічиїх і 7 поразок, різниця м’ячів складає 22:22. Відставання від лідера турнірної таблиці, яким є перший суперник «Динамо» на турецькому зборі – «Лудогорець», складає 16 залікових пунків.

Втім, «Левські» продовжує боротьбу за Кубок Болгарії, у розіграші якого команда вийшла до чвертьфіналу, де в березні зустрінеться з софійським «Септемврі».

Склад

Нинішній «Левські» – молода команда, середній вік її гравців складає 22,4 роки. У складі «синіх» виступає троє збірників: 33-річний голкіпер національної команди Болгарії Ніколай Михайлов і 26-річний центральний півзахисник Радослав Цонєв (обидва грали в товариському матчі зі збірною України в листопаді минулого року – 1:1), а також центральний захисник збірної Гамбії Ноа Сонко Сундберг – один із зимових новачків «Левські». Останній брав участь у Кубку африканських націй, де Гамбія дійшла до 1/4 фіналу.

Окрім Сундберга, взимку «Левські» поповнився нідерландським центрбеком Келліаном ван дер Каапом, посилив лівий фланг захисником Цунамі та вінгером Велтоном із Бразилії, а також орендував болгарського атакувального хавбека Філіпа Крастева. При цьому команду на правах вільних агентів покинув ряд футболістів, зокрема гравці атаки Боріслав Цонєв і Мартін Петков підписали контракти з «Чорноморцем», а північномакедонський захисник Джоко Зайков перейшов до «Ворскли». Також із командою попрощалися захисники Хрістос Сіеліс, Георгі Александров і півзахисники Івайло Найденов і Сімеон Славчев.

Протягом поточного сезону найбільше матчів серед діючих гравців команди – по 21 – провели марокканський форвард Білал Барі, який є й найкращим бомбардиром команди з 8-ма забитими м’ячами, та лівий вінгер Здравко Дімітров. В активі правого вінгера Маріна Петкова – 20 ігор, у лівого захисника Івана Горанова та опорника Андріана Краєва – по 19 матчів, у Ніколая Міхайлова – 18, а у Радослава Цонєва – 17. До списку найкращих бомбардирів, окрім Білала Барі, також входять Марін Петков (4 голи), Дімітар Костадінов і Георгі Міланов (по 3). Новачок «Чорноморця» Боріслав Цонєв у першій частині сезону встиг забити за «Левські» 6 голів.

Підготовка

Під час зимових зборів у турецькому Белеку «Левські» запланував проведення семи контрольних матчів, серед яких зустріч із «Динамо» стане п’ятою. У попередніх спарингах болгарський клуб тричі зіграв внічию – із польським «Гурніком» (Забже) (1:1), чеським «Богеміансом» (1:1) та словенським «Марібором» (2:2), а також поступився турецькому «Генчлербірлігі» (0:1). Після гри з киянами «Левські» зіграє в Туреччині ще з одним представником української Прем’єр-ліги – рівненським «Вересом».

Сезон відновиться для софійців 19 лютого матчем із «Локомотивом» (Пловдів), який відстає від «Левські» всього на одне очко в турнірній таблиці.

Тренер

54-річний Станімір Стоілов – колишній болгарський півзахисник, який виступав у чемпіонатах Болгарії (за «Хасково», софійські «Левські», ЦСКА та «Славію»), Туреччини («Фенербахче») та Португалії («Кампумайоренсе»). Всього за кар'єру в 295-ти іграх чемпіонату Болгарії забив 75 голів. 4-разовий чемпіон Болгарії (1995, 2000, 2001, 2002), 5-разовий володар Кубка Болгарії (1991, 1992, 2000, 2002, 2003) у складі «Левські». За національну збірну Болгарії провів 14 ігор (1992-2000), забивши 3 голи.

Завершив ігрову кар’єру в 2003 році в «Левські», перейшовши на тренерську роботу. У 2006 та 2007 рр. привів «Левські» до чемпіонства та вперше в історії болгарського футболу вивів команду до групового раунду Ліги чемпіонів. У 2007 та 2009-2010 роках очолював збірну Болгарії, також працював у «Літексі» (2008-2009), кіпрському «Анортосисі» (2011) та «Ботеві» (Пловдів) (2013-2014). Із 2014 року працював у Казахстані, спочатку на чолі «Астани», а згодом – прийнявши пропозицію очолити національну збірну цієї країни.

У першому ж сезоні з початку роботи Стоілова «Астана» виборола перше для себе золото у національній першості, далі три роки поспіль повторивши цей успіх. Окрім того, команда завоювала Кубок і два Суперкубки Казахстана. У 2015 році столичний клуб під керівництвом Стоілова вперше для казахстанського футболу вийшов до групового етапу Ліги чемпіонів і заробив перші турнірні очки в ЛЧ, зігравши вдома внічию з турецьким «Галатасараєм» (2:2), мадридським «Атлетіко» (0:0) та португальською «Бенфікою» (2:2). Через два роки «Астана» потрапила до плей-оф Ліги Європи, де поступилася португальському «Спортингу» (1:3, 3:3).

Станімір Стоілов перебував без тренерської роботи з 2019 року, залишивши збірну Казахстану, з якою посів друге місце в групі у Лізі націй. На початку вересня 2021 року прийняв «Левські», повернувшись до клубу після 13-річної перерви.

Історія протистоянь

Київське «Динамо» чотири рази зустрічалося з «Левські» в офіційних матчах на євроарені, щоправда востаннє – 20 років назад. У матчах 1/32 фіналу Кубка УЄФА в 1980 році завдяки виїзному голу далі пройшли болгари (команда тоді носила назву «Левські-Спартак»), а в рамках останнього раунду кваліфікації Ліги чемпіонів 2001/02 мінімальну перемогу в обох зустрічах завдяки голам Флоріна Черната святкували динамівці. Капітаном «Левські» у матчах ЛЧ був нинішній наставник команди – Станімір Стоілов.

15:20' —

Вітаємо всіх уболівальників Динамо! Сьогодні кияни проведуть третій спаринг на другому етапі зимових зборів, суперником у якому стане представник Болгарії - софійський Левські.

15:25' —

Стартовий склад ДИНАМО: 1. Бущан - 94. Кендзьора, 25. Забарний, 34. Сирота, 44. Дубінчак - 5. Сидорчук (К), 29. Буяльський, 19. Гармаш, 22. Вітіньйо, 99. Антюх - 73. Шкурін.

15:30' —

Стартовий склад ЛЕВСЬКІ: 66. Андреєв - 91. Міхайлович, 23. Сундберг, 33. Кордоба, 6. Цунамі, 8. Краєв, 27. Мітков, 30. Крастєв, 88. Петков, 17. Велтон, 19. Барі.

15:32' —

Нагадаємо, на першому зборі в Іспанії кияни провели чотири спаринги, в яких здобули три перемоги та одного разу зіграли внічию, а другий тренувальний збір, що проходить у Туреччині, розпочали з перемоги над болгарським Лудогорцем (4:1). Два дні тому динамівці вирвали перемогу над сербськими Чукаричками (3:2), поступаючись два м'ячі по ходу поєдинку.

1' —
Матч розпочався!

Гравці Левські розвели м'яч із центру поля.

1' —

Петков потужно пробив з близької відстані - вище воріт.

4' —

Вже на старті матчу в складі Левські відбулася вимушена заміна в лінії захисту: Кордобу замінив ван дер Каап.

8' —

Бущан спокійно зафіксував мяч після дальнього удару по своїх воротах.

15' —

Кендзьора навішував до штрафного на Шкуріна, проте не розрахував силу передачі.

19' —

Динамівці намагаються вийти з-під високого пресинга, однак пройти центр поля вдається зі складнощами.

24' —

Георгій Бущан помилився, віддаючи передачу на Кендзьору, Барі підхопив м'яч і віддав на Велтона, який завдав удару по воротах - однак Георгій виправився, здійснивши сейв.

25' —

Бущан зіграв на виході після подачі стандарту та вибив м'яч.

27' —

Вітіньйо накрив м'яч корпусом і змусив суперника випустити сферу на кутовий - перший для Динамо в матчі

28' —

Динамівці виконали два кутові поспіль, але до небезпеки біля воріт Левські вони не призвели.

29' —

Вихід Велтона на побачення з Бущаном зупинили Антюх і Сидорчук.

30' —

Гармаш у боротьбі за м'яч розбив обличчя Петкову, який набігав зі спини.

32' —
ГОООООООЛ!

Сидорчук перевів м'яч праворуч на Кендзьору, який прострілив у район 11-метрової позначки, звідки точно під стійку у дотик пробив Віталій Буяльський!

40' —

Цунамі корпусом відтіснив Антюха від м'яча на лівому фланзі та прострілив до штрафного Динамо, де не знайшов нікого з партнерів.

42' —

Після подачі зі штрафного з правого флангу Вітіньйо замахувався для удару, але Краєв постелився в підкаті та завадив бразильцеві пробити.

45' —

Удар ван дер Каапа з дальньої дистанції пішов набагато вище воріт.

45' —

До ігрового часу першого тайму компенсована одна хвилина.

45+2' —

Сидорчук і Кендзьора збили Крастєва в метрі від лінії штрафного - Левські отримав право на небезпечний штрафний. Однак удар того ж Крастєва зі стандарту вийшов неточним.

45+2' —
Перший тайм завершено
46' —
Розпочався другий тайм

На другу половину зустрічі Динамо вийшло в наступному складі: 71. Бойко - 24. Тимчик, 6. Бурда, 89. Боль, 20. Караваєв - 9. Бражко, 10. Шапаренко, 14. де Пена, 22. Вітіньйо, 15. Циганков (К) - 17. Ванат.

47' —
Момент!

Циганков пройшов зі своєї половини поля по правому флангу, змістився до лінії штрафного та віддав передачу на Ваната, який не зумів перевести м'яч у площину воріт!

48' —

Ще один момент втрачає Вітіньйо! Бразилець сам виборов м'яч і підсікав його з гострого кута над воротарем, однак влучив у штангу!

yellow
51' —

Сундберг поперджений за фол у центрі поля.

54' —
Шанс!

Де Пена пробивав після передачі Циганкова від лицьової лінії - ван дер Каап кинувся під удар!

57' —

Дальній удар по воротах Динамо не застав зненацька Дениса Бойка.

64' —

Голкіпер Левські в останні хвилини невпевнено грає на виходах під пресингом динамівців, однак нашій команді не вдалося використати похибки суперника.

67' —

Заміна у Динамо: Кулач (№28) замість Вітіньйо.

68' —

Влад одразу ж опинився на ударній позиції після передачі з правого флангу від Циганкова, але пробив набагато вище воріт.

75' —

Воротар Лєвські Андреєв знову мало не подарував м'яча Ванату, затягуючи з вибиванням.

76' —
Левські зрівнює рахунок

Дімітар Костадінов самостійно протягнув м'яч від центру поля та пробив із лінії штрафного під стійку воріт - 1:1.

80' —

Заміна у Динамо: Бєсєдін (№41) замість Шапаренка, який, накульгуючи, покидає поле.

80' —

Після подачі кутового м'яч опиняється у сітці воріт Дениса Бойко, але арбітр не зараховує взяття через порушення правил з боку Левські.

yellow
86' —

Андреєв порушив правила, вийшовши зі штрафного майданчика та постелившись у підкаті проти Бєсєдіна.

87' —

Де Пена намагався розіграти стандарт, однак захисники прочитали його передачу до штрафного.

88' —

Тимчик навісив з лівого флангу до воротарського, де Андреєв вкотре зіграв ненадійно, але Кулачу не вдалося заштовхати м'яч у ворота.