Гудісон Парк

Евертон

Ліверпуль
ТМ

У черговому матчі в рамках благодійного турне «Match for Peace! Stop the War!» («Матч за Мир! Зупинимо Війну!») київське «Динамо» зіграє із англійським клубом «Евертон».

Матч відбудеться у п’ятницю, 29 липня, у Ліверпулі на стадіоні «Гудісон Парк» та розпочнеться о 21:45 за київським часом.

Представляємо суперника київського «Динамо» у товариській благодійній зустрічі.

Повна назва: Everton Football Club

Дата заснування: 1878 рік, як «Сент-Домінго»

Стадіон: «Гудісон Парк» (вміщує 39 414 глядачів)

Президент: Біл Кенрайт

Головний тренер: Френк Лемпард (Англія)

Позиція в англійській Прем’єр-лізі 2021/22: 16-та

Титули:

Чемпіон Англії (9): 1890/91, 1914/15, 1927/28, 1931/32, 1938/39, 1962/63, 1969/70, 1984/85, 1986/87

Володар Кубка Англії (5): 1906, 1933, 1966, 1984, 1995

Володар Суперкубка Англії (9): 1928, 1932, 1963, 1970, 1984, 1985, 1986*, 1987, 1995

Володар Кубка Володарів Кубка УЄФА (1): 1985

*Разом із «Ліверпулем»

Історія

«Евертон» був заснований у 1878 році і є одним із клубів-засновників Футбольної ліги Англії у 1888 році. Станом на 2022 рік «іриски» провели 120 сезонів у вищій лізі англійського футболу, що є рекордним показником для всіх команд чемпіонату. Крім того, «Евертон» безперервно грає у найвищому дивізіоні англійського футболу з 1954 року і є одним із клубів-засновників Прем'єр-ліги у 1992 році

Свій перший чемпіонський титул «іриски» виграли у сезоні 1890/91. До Другої світової війни команда п'ять разів вигравала чемпіонат Англії, а також здобула два Кубки Англії. Після війни клуб потрапив до Другого дивізіону, але швидко повернувся до еліти і у 1960-х знов виграв Перший дивізіон та Кубок Англії. Найкращим періодом «Евертона» стали 1980-ті роки, коли клуб виграв ще два чемпіонати, один Кубок Англії та Кубок володарів кубків 1985 року — єдиний європейський трофей клубу. «Евертон» міг зіграти у єврокубках більше, але після Ейзельської трагедії англійським клубам на тривалий час було заборонено виступати на європейській арені. Останнім на сьогодні трофеєм «Евертона» є Кубок Англії 1995 року.

Перед сезоном 1995/96 «Евертону» вдалося непогано підсилитися. Команду поповнили Андрій Канчельскіс, Нік Бармбі, Гері Спід, що допомогло «Евертону» зайняти достатньо високе у цьому десятилітті, шосте місце. Проте наступного сезону команда знову вела боротьбу за виживання. Лише нічия в останньому турі з «Ковентрі Сіті» дозволила команді залишитися в еліті.

Наступний сезон ознаменувався черговим приходом Говарда Кендала. Він пропрацював у клубі один сезон, у якому команді лише за різницею забитих та пропущених м'ячів вдалося залишитись у Прем'єр-лізі. Надалі команду був запрошений шотландський спеціаліст Волтер Сміт. Під його керівництвом команда три сезони боролася за «виживання», постійно займаючи місця в нижній половині турнірної таблиці і у березні 2002 року Сміт був звільнений.

Наступний сезон, «Евертон» несподівано закінчив на сьомій позиції, що було найвищим результатом клубу з 1996 року. Сезон 2003/04 виявився для «Евертона» невдалим, а наступний розіграш став найкращим для команди у першому десятилітті XXI століття: «іриски» посіли рекордне за багато років четверте місце. Протягом наступних років «Евертон» ставав 11-м, 7-м та 5-м. Наступного року клуб дійшов до фіналу Кубка Англії, де програв «Челсі», а в чемпіонаті знову закінчив сезон на п'ятому рядку турнірної таблиці. У єврокубках англійці зазвичай вибували на ранніх стадіях, лише у 2009-му році їм вдалося дійти до 1/8 Ліги Європи.

Період з 2013 по 2021 роки був часом постійних змін на тренерському містку. Команду очолювало шість тренерів: Роберто Мартінес (2013-2016), Роналд Куман (2016-2017), Сем Еллардайс (2017-2018), Марку Сілва (2018-2019), Дункан Фергюсон (2019) та Карло Анчелотті (2019-2021). У цей період команда займала в Прем’єр-лізі місця з 5-го по 12-те, а найгіршим виявився сезон 2019/2020, коли «Евертон»став аж 18-м.

30 червня 2021 року новим тренером команди був призначений іспанець Рафаель Бенітес, але надовго не затримався. 16 січня 2022 року Бенітеса було звільнено, а на його місце прийшов Френк Лемпард.

Склад

Загальна оцінна вартість гравців «Евертона» згідно з даними порталу Transfermarkt складає 357,7 млн євро. Середній вік гравців першої команди дорівнює 26,9 років. Керівництво клубу виявляє високий рівень довіри до власних вихованців, при цьому в команді багато представників інших країн, частка легіонерів складає 52,2% від усього складу.

Також зазначимо, що в команді виступають футболісти національних збірних різних країн – у тому числі й український захисник Віталій Миколенко. Крім нього це венесуельський форвард Саломон Рондон, ірландський захисник Шеймус Коулман, нігерійський півзахисник Алекс Івобі, англійський воротар Джордан Пікфорд, івуарійський півзахисник Жан-Філіп Гбамін, шотландський захисник Натан Паттерсон, колумбійський захисник Йєррі Міна, малійський півзахисник Абдулайє Дукуре. Також мають досвід виступів за національні збірні Джеймс Тарковскі, Майкл Кін, Домінік Калверт-Льюїн, Бен Годфрі, Андрос Таундсен, Деле Аллі (всі Англія), Аллан (Бразилія), Асмір Бегович (Боснія та Герцеговина), Андре Гомеш (Португалія).

«Евертон» у літнє міжсезоння не був занадто активним на трансферному ринку. Серед гравців, які поповнили клуб, вільні агенти та ті, хто повернувся з оренди. Зокрема, це 29-річний центральний захисник Джеймс Тарковські із «Бернлі», що виступає в англійському Чемпіоншипі, а також 26-річний опорний півзахисник Жан-Філіп Гбамін із московського ЦСКА та 21-річний лівий захисник Нілз Нкунку із бельгійського «Стандарта». Також узяли в оренду в португальського "Спортинга" лівого захисника Рубена Віньягру, а 28 липня підписали п'ятирічний контракт із вінгером "Бернлі" Дуайтом Макнейлом.

Із виконавців, які залишили «Евертон» цього міжсезоння, лише нападник Рішарлісон був проданий до «Тоттенхема», а решта отримали статус вільних агентів, як правий захисник Джонджо Кенні («Герта», Німеччина) та форвард Дженк Тосун («Бешикташ», Туреччина) або перейшли до інших клубів на правах оренди, як захисник Джеррад Брантвейт («ПСВ Ейндховен», Нідерланди). Ще у одного гравця – півзахисника Анвара Ель Газі – закінчився строк оренди, і він повернувся до «Астон Вілли».

Найкращим бомбардиром команди у минулому сезоні став 25-річний бразильський нападник Рішарлісон, на рахунку якого 10 забитих м'ячів (3 з пенальті). Друге місце за результативністю розділили 26-річний півзахисник Демарай Грей та 25-річний нападник Домінік Калверт-Льюїн, яким вдалося по 5 разів вразити ворота суперників.

Найбільше ігрового часу провів на полі 28-річний воротар Джордан Пікфорд – на його рахунку 35 матчів у основному складі та 3150 зіграні хвилини. Не важко здогадатися, що саме він був основним воротарем команди у чемпіонаті Англії. На другому місці 29-річний захисник Майкл Кін, який зіграв 32 матчі (2793 хвилини). На третьому – 33-річний ірландський захисник Шеймус Коулман – у його активі 2658 хвилин у 30 поєдинках.

Минулий сезон

Наші суперники непогано розпочали минулий сезон, у перших семи поєдинках зазнавши лише однієї поразки, але у наступних семи матчах набрали лише одне очко. Після перемоги над «Арсеналом» у 15-му турі послідувала ще одна низка невдач – знову одне очко у шести матчах. Потім знову одна перемога – і чотири поразки. Лише наприкінці сезону статистику вдалося дещо покращити – в останніх дев’яти матчах підопічні Френка Лемпарда здобули чотири перемоги та двічі зіграли унічию.

У підсумку, «іриски» закінчили минулий чемпіонат на 16-му місці з 20-ти команд. «Евертон» провів 38 матчів, у яких набрав 39 очок (11 перемог, 6 нічиїх та 21 поразка, різниця м’ячів 43:66).

У Кубку Англії «Евертон» спочатку здолав «Хал Сіті» 3:2 в екстра-таймі, у наступній стадії переміг «Брентфорд» 4:1, в 1/8 фіналу виявився сильнішим за «Борем Вуд», який виступає у п’ятому за рангом англійському дивізіоні, з рахунком 2:0, а у чвертьфіналі поступився команді «Крістал Пелес» зрахунком 0:4 та припинив виступи у змаганні.

У Кубку Ліги суперник динамівців спочатку обіграв «Хаддерсфілд Таун» 2:1 у другому раунді, а у наступній стадії у серії пенальті поступився «Квінз Парк Рейнджерс» 7:8 (основний час закінчився внічию 2:2).

Підготовка

Перед зустріччю з «Динамо» клуб із Ліверпуля вже провів три контрольні матчі, у яких поступився лондонському «Арсеналу» – 0:2, американській «Міннесоті» - 0:4 та переміг команду англійського Чемпіоншипу «Блекпул» - 4:2. У цьому матчі голом та результативною передачею відзначився екс-захисник «Динамо» Віталій Миколенко.

Матч із «Динамо» стане для «Евертона» заключним у підготовці до нового сезону в Англійській Прем’єр-лізі, де підопічні Френка Лемпарда стартуватимуть 6 серпня домашнім матчем проти лондонського «Челсі».

Тренер

З кінця січня нинішнього року команду очолює легенда лондонського «Челсі» 44-річний англієць Френк Лемпард. Колишній віце-капітан «Челсі» є не лише триразовим чемпіоном Англії (2005, 2006, 2010), переможцем Ліги чемпіонів сезону 2011/2012 та переможцем Ліги Європи наступного року, а й найкращим бомбардиром в історії «Челсі» (211 голів).

Лемпард почав свою кар'єру в «Вест Гем Юнайтед», де майже вся його кар'єра пройшла під керівництвом його дядька Гаррі Реднаппа. У сезоні 1997/98 він забезпечив собі місце в основі, а в наступному році допоміг команді закінчити сезон на п'ятому місці в Прем'єр-лізі (найвище місце в історії клубу). У 2001 році він перейшов в «Челсі». В новому для себе клубі Френк освоївся швидко, відразу ставши гравцем основного складу. Лемпард з'явився у всіх матчах «Челсі» і забив вісім голів у сезоні 2001/02.

У наступному сезоні, він був названий Гравцем місяця англійської Прем'єр-ліги у вересні 2003 року та увійшов до Команди року за версією ПФА 2004. Одним з найкращих сезонів для Френка став 2004/05, в якому він став найкращим бомбардиром серед півзахисників Прем'єр-ліги з 13-ма м'ячами. В кінці 2005-го року він встановив рекорд по проведених поспіль матчах за один клуб. На його рахунку було 164 матчі. Крім того, Френк потрапив у трійку найкращих гравців 2005 року за версіями УЄФА та ФІФА, поступившись лише феноменальному Роналдінью.

У сезоні 2005/06 Лемпард став чемпіоном Англії у складі «Челсі» та найкращим бомбардиром команди з 20-ма м'ячами. Його 16 м'ячів у чемпіонаті стали найкращим досягненням для півзахисника за весь час існування Прем'єр-ліги. У наступному сезоні за «Челсі» Лемпард забив 21 м'яч, поступившись у гонці бомбардирів своєму одноклубнику Дідьє Дрогба, а УЄФА і ФІФА також включили його в трійку найкращих футболістів.

Крім того, Лемпард тричі ставав гравцем року в «Челсі» (2004, 2005, 2009). В 2005-му році став другим в числі претендентів на «Золотий м'яч» і на нагороду ФІФА найкращому футболісту планети. В кінці 2009 року футболіста визнали найкращим гравцем останнього десятиліття.

Влітку 2014-го року Лемпард перейшов в клуб MLS «Нью-Йорк Сіті», уклавши дворічний контракт, але вже наступного місяця виступав за «Манчестер Сіті». 14 березня 2015, Френк зіграв свій 600-й матч в Прем'єр-лізі, ставши другим гравцем, що зробив це, після Райана Гіггза.

За збірну Англії Лемпард зіграв 106 матчів, в яких зумів забити 29 голів. Він був визнаний в Англії гравцем року протягом двох років поспіль у 2004 і 2005 роках. Цікаво, що свій сотий поєдинок за збірну півзахисник провів через 14 років після дебюту, коли 10-го вересня 2013-го року вийшов на поле НСК «Олімпійський» у Києві у відбірковому матчі чемпіонату світу 2014 року з Україною (0:0), а останньою для нього стала зустріч фінальної стадії ЧС з Коста-Рікою.

Тренерську кар’єру Френк Лемпард розпочав у команді Першої ліги «Дербі Каунті», яку очолював з травня 2018 по 4 липня 2019. Під його керівництвом команда здобула 24 перемоги в 57 матчах та мала шанс вийти до вищого англійського дивізіону, але програла в вирішальному матчі. Влітку 2019 року Лемпард став головним тренером лондонського «Челсі». Перший фінал — Суперкубок УЄФА для Лемпарда-тренера був програний в серії пенальті проти «Ліверпуля» (2:2, пен 4:5). Взимку 2021 року був звільнений з посади тренера, за рішенням керівництва. 31 січня 2022 року став головним тренером «Евертона».

Історія зустрічей

Команди двічі зустрічалися між собою на офіційному рівні – на стадії 1/8 фіналу Ліги Європи сезону 2014/2015 років. Тоді зустріч у Ліверпулі завершилася перемогою англійців з рахунком 2:1, а у Києві динамівці не залишили супернику шансів, перемігши із розгромним рахунком 5:2.

12.03.2015. «Евертон» - «Динамо» - 2:1 (голи Нейсміт (39), Лукаку (84) – Гусєв (14)

19.03.2015. «Динамо» - «Евертон» - 5:2 (голи Ярмоленко (21), Теодорчик (35), Велозу (37), Гусєв (56), Антунеш (76) - Лукаку (29), Джаг'єлка (82).

Динамівський слід

На початку січня нинішнього року ФК «Динамо» (Київ) досяг домовленості з ФК «Евертон» (Англія) про трансфер захисника «біло-синіх» Віталія Миколенка. За другу половину сезону Віталій провів за нову команду 13 поєдинків у чемпіонаті Англії та відзначився одним забитим м’ячем.

Також за «синіх» у 1995-1997 роках виступав уродженець Кропивницького, екс-півзахисник «Динамо» Андрій Канчельскіс (провів за «Евертон» 52 матчі, у яких забив 20 м’ячів).

20:25' —

Слава Україні! Вітаємо в текстовій онлайн-трансляції товариського благодійного матчу, в якому київське Динамо зіграє у Ліверпулі на Гудісон Парк в гостях у Евертона.

20:26' —

Трансляція матчу в Україні буде доступна на телеканалах 2+2, Динамо Київ TV, М1, YouTube-каналах FootballHub, Профутбол Digital, Динамо, ТСН та УНІАН, а також платформі 1+1 Video.

20:27' —

Нагадаємо, що з січня 2022 року за Евертон виступає вихованець Динамо Віталій Миколенко. За другу половину минулого сезону Віталій провів за "ірисок" 13 поєдинків у чемпіонаті Англії та відзначився одним забитим м’ячем.

20:30' —

Динамо та Евертон вже двічі грали між собою на офіційному рівні – на стадії 1/8 фіналу Ліги Європи сезону 2014/15. Тоді зустріч у Ліверпулі завершилася перемогою англійців з рахунком 2:1, а у Києві динамівці не залишили супернику шансів, перемігши із розгромним рахунком 5:2.

20:50' —

Стартовий склад Евертона: Пікфорд - Паттерсон, Тарковскі, Кін, Годфрі, Миколенко (к), Дукуре, Івобі, Гордон, Грей, Калверт-Льюїн.

Запасні: Креллін, Лонерган, Холгейт, Аллан, Макніл, Нкунку, Деле, Вінагре, Рондон, Воррінгтон, Міллс, Велш.

21:20' —

Стартовий склад Динамо: Нещерет - Кравченко, Бурда, Сирота, Вівчаренко - Андрієвський, Шепелєв, Караваєв, Гармаш (к), Антюх - Ванат.

Запасні: Бущан, Бойко, Боль, Попов, Сидорчук, Царенко, Шапаренко, Яцик, Циганков, Тимчик, Забарний, Буяльський, Бєсєдін, Дубінчак, Кендзьора.

21:42' —

Команди з'являються на полі Гудісон Парк. Евертон із капітанською пов'язкою виводить Віталій Миколенко, загорнутий в український прапор, як і решта гравців.

21:46' —

Мірча Луческу приймає привітання з 77-річчям, який наставник Динамо відзначає сьогодні.

21:47' —

Лунає державний Гімн України у виконанні Тіни Кароль.

21:50' —

Хвилина мовчання в пам'ять про жертв рашистської агресії в Україні.

1' —
Матч розпочався!
3' —

На стартових хвилинах перевагою заволоділи господарі, на лівому фланзі активно підключається до атаки Миколенко.

4' —
ГОЛ!

Евертон виходить вперед! Тарковські з центрального кола навісив до штрафного Динамо, де Калверт-Льюїн головою в дотик перекинув Нещерета - 1:0.

9' —

Караваєв блокує простріл Миколенка з лівого флангу до штрафного.

10' —

Розіграш кутового у виконанні Динамо завершився ударом Сироти головою - неточно.

13' —

Караваєв намагався сходу зіграти на добиванні в штрафному Евертона, проте йому не вдалося підробити м'яч під удар.

14' —

Ванат спробував пробити з непоганої позиції - Пікфорд на місці.

17' —

Передача Миколенка з флангу знову заблокована - цього разу вдало поставив корпус Кравченко.

17' —

Гаряче біля воріт Динамо після подачі кутового - Калверт-Льюїн ледь не відзначився вдруге, проте Нещерет витягнув майже "мертвий" м'яч із-під поперечини.

22' —

Ванат заробив для Динамо стандарт біля лівого кута штрафного майданчика.

22' —
Ванат!

Владислав замикав подачу Андрієвського зі штрафного біля дальньої стійки, проте, на жаль, не влучив у ворота.

25' —

Грей увійшов до штрафного Динамо та цілив у дальню "дев'ятку", проте був неточним.

30' —

Кравченко пішов уперед по правому флангу та прострілював до штрафного - Миколенко заблокував цю передачу.

34' —

Ванат пройшов у штрафному Евертона двох захисників, однак не зміг обіграти Тарковські.

34' —

Антюх потребує допомоги лікарів після підкату від того таки Тарковські.

35' —

Вимушена заміна у складі Динамо: Шапаренко вийшов замість Антюха, котрий отримав ушкодження.

38' —

Дальній постріл від Вівчаренка - Пікфорд контролює ситуацію.

42' —

Гордон завершив позиційну атаку Евертона неточним ударом - вище воріт.

45+1' —
Небезпечно!

Андрієвський потужно пробив зі штрафного, який динамівці заробили метрах у 35-ти від воріт - Пікфорд у стрибку витягнув м'яч, що прямував у "дев'ятку"!

45+1' —
Перший тайм завершено
46' —
Розпочався другий тайм
46' —

Заміни у складі Динамо: Бойко замість Нещерета, Тимчик замість Кравченко, Забарний замість Бурди.

46' —

Бойко парирував потужний удар Грея з правого флангу!

47' —

Шапаренко спробував пробити з дальньої дистанції, проте не розрахував із силою удару.

55' —

Андрієвський віддавав передачу на хід Вівчаренку, проте вийшло занадто м'яко.

56' —

Вівчаренко прорвався до воріт Евертона лівим флангом, але Годфрі відвів небезпеку.

62' —

Потрійна заміна у складі Евертона: Деле, Холгейт і Макніл вийшли замість Калверта-Льюїна, Кіна та Грея.

65' —

Ванат перехопив м'яч перед штрафним Евертона та залишив його під удар Гармашу - Денис пробив неточно.

68' —

Гордон накрутив двох динамівців і пробив у ближній кут - Бойко цей удар парирував.

67' —

Гордону знову дозволили пробити з лівого флангу - голкіпер Динамо на місці.

yellow
70' —

Гордон заробив попередження.

72' —

Ще одна потрійна заміна у Евертона: Аллан, Вінагре та Рондон замість Дукуре, Миколенка та Гордона.

73' —
ГОЛ!

Макніл протягнув м'яч до лінії штрафного та завдав удару в правий нижній кут - Бойко виявився безсилим.

74' —

Потрійна заміна у складі Динамо: Боль, Яцик і Бєсєдін замість Сироти, Андрієвського та Гармаша.

78' —
ГОЛ!

Дуайт Макніл робить дубль за 6 хвилин, із кількох метрів замкнувши головою навіс Вінагре з лівого флангу.

83' —

Заміна у Динамо: Царенко замість Ваната.

83' —

Заміни у Евертона: Нкунку, Воррінгтон, Міллс і Велш замість Івобі, Паттерсона, Тарковські та Годфрі.

88' —

Тимчик завадив Деле Аллі завдати удару, вибивши м'яч на кутовий.

90' —
ГОЛ

Матч завершився символічним пенальті від уболівальника Евертона, який працює у міській раді Ліверпуля та активно допомагає Україні. Бойко дозволив фану вразити свої ворота :)