Груповий турнір Ліги Європи УЄФА нинішнього сезону київське «Динамо» відкривало в Португалії, у містечку Віла-ду-Конді, що в 25 кілометрах від Порту, де свої домашні матчі проводить клуб «Ріу Аве».
Оскільки матчі в Португалії складаються для «Динамо» традиційно невдало (лише одна перемога в сімох виїзних матчах), і від нинішнього виїзду очікували важкої гри. Тим паче, суперник сенсаційно стартував у нинішньому сезоні в чемпіонаті, після чотирьох турів очолюючи турнірну таблицю.
Увесь день у Віла-ду Конді йшов дощ, від чого газон, на який динамівці нарікали ще на вчорашньому тренуванні, взагалі став неприйнятним до швидкої комбінаційної гри, до якої звилки «біло-сині». Можливо, саме через незадовільний стан газону на передматчевій розминці травмувався голкіпер Олександр Шовковський, через що у стартовому складі вийшов Олександр Рибка, а на лаві запасних опинився, відповідно, Артур Рудько.
Серед інших несподіванок варто відзначити появу з перших хвилин захисника Микити Бурди. Слідом за дебютом в «основі» в матчі Кубка України 19-річний футболіст вийшов і на свій перший матч в єврокубках. Подібне рішення Сергія Реброва пояснити легко – після того, як травму в матчі із «Зорею» отримав Данило Сильва, на правий фланг захисту перейшов Домагой Віда, а в центрі в парі з Александаром Драговичем тренерський штаб вирішив довірити місце молодому футболісту. Забігаючи наперед, відзначимо, що юний захисник матч до кінця не дограв, зазнавши ушкодження на останніх хвилинах, про серйозність якого стане відомо пізніше.
В іншому ж усе було прогнозовано. В центрі поля лад наводили два Сергія, Сидорчук та Рибалка, під нападниками розташувався Юнес Беланда, а з флангів єдиному нападнику Артему Кравцю допомагали Джермейн Ленс та Андрій Ярмоленко. Як бачимо, незважаючи на ударний дебют, нещодавнє придбання «Динамо» Лукаш Теодорчик залишився в запасі, готовий підсилити гру команди в будь-який момент.
Динамівці, вийшовши на матч у траурних пов’язках у пам’ять про Андрія Гусіна, який загинув учора, дуже активно розпочали поєдинок. Мав можливість відкривати рахунок Драгович, але після подачі зі штрафного та відсоку від суперника удар Александара з 14-ти метрів було заблоковано опонентом. Згодом уже воротар «Ріу Аве» продемонстрував свою майстерність, послідовно парирувавши постріли Віди та Сидорчука.
Нарешті, на 20-й хвилині активність гостей матеріалізувалася в забитий м’яч. Ярмоленко отримав м’яча на правому фланзі, змістився до центру та влучно пробив у самісенький кут із 22-х метрів. А вже за п’ять хвилин динамівці подвоїли рахунок. Це Беланда, отримавши м’яча від Ленса, поцілив у кут воріт із лінії штрафного майданчика.
Повівши в два м’ячі, динамівці дозволили господарям трохи потримати м’яча, при цьому ледь не отримали гол у відповідь у свої ворота. Після подачі з лівого флангу м’яч прилетів на дальній кут воротарського майданчика до Лопеса, який прийняв та другим дотиком пробив – добре, що м’яч влетів у сітку із зовнішнього боку. Але, зробивши правильні висновки після цього дзвіночка, «біло-сині» до завершення тайму більше не підпускали суперника до своїх володінь.
Із початком другого тайму господарі, яким втрачати нема чого було, рішуче пішли великими силами вперед. Лопес пробив здалеку в руки Рибці, після удару Тарантіні головою з меж штрафного майданчика м’яч пролетів над поперечиною, а Ренан Брессан зі штрафного пробив у стінку. Динамівці у відповідь розігнали швидку контратаку, Ленс віддав на лінію штрафного майданчика, Ярмоленко пропустив м’яча на Рибалку, але Сергій сходу пробив над поперечиною. Нарешті, якщо у когось виникали питання про переможця в цьому матчі, їх розвіяв Кравець. На 70-й хвилині Артем підхопив м’яча після удару Беланда та сейву Кассіо, витримав гросмейстерську паузу та, поклавши голкіпера на газон, відправив м’яча в сітку воріт. Таким чином, Кравець перервав гольове мовчання в єврокубках, яке тривало з пам’ятного виїзного поєдинку з «Валенсією» в сезоні 2008/2009 рр.
За такої ситуації довести матч до логічної перемоги вже було справою техніки. Лише на останніх хвилинах змусив понервувати динамівських уболівальників та голкіпера Олександра Рибку, якому, безсумнівно, кортіло залишити свої ворота «сухими», коли з меж штрафного майданчика цілив у верхній кут, але м’яч пролетів поруч із хрестовиною.
Таким чином, дебютний матч «Динамо» в нинішній єврокубковій кампанії вийшов більш ніж вдалим. Після стартового туру «біло-сині» очолюють турнірну таблицю разом зі «Стяуа», щоправда, поступаючись румунам за різницею м’ячів, оскільки «армійці» на власному полі розгромили данський «Ольборг» – 6:0. Саме зі «Стяуа» в наступному турі динамівці й з’ясують, хто буде на чолі групи «J» і надалі.
Ліга Європи УЄФА 2014/2015, груповий турнір, 1 тур
18.09.2014. Віла ду Конде. «Ештадіо ду Ріо Аве». 4,180 глядачів
«Ріу Аве» – «Динамо» – 0:3 (0:2)
«Ріу Аве»: Кассіо, Жуано, Ліонн, Т’ягу Пінту, Марсело, Тарантіні (к), Дієго Лопес (Вакасо, 77), Ренан Брессан (Джебор, 64), Педру Морейра, Боатенг, Укра (Гонсалвеш, 81).
«Динамо»: Рибка, Віда, Макаренко, Драгович, Бурда (Селін, 86), Сидорчук (Мігель, 67), Беланда, Рибалка, Ярмоленко (к), Ленс (Калитвинцев, 79), Кравець.
Голи: Ярмоленко (20), Беланда (25), Кравець (70).
Попереджені: Ренан Брессан (31), Джебор (89) – Кравець (22), Віда (47), Бурда (59).
18 вересня у португальському містечку Віла-ду Конді київське «Динамо» проведе на місцевій футбольній арені (вміщує 12,815 глядачів) перший матч групового етапу Ліги Європи проти ФК «Ріу Аве».
«Динамо»: негостинна Португалія
Для «біло-синіх» ще до стартового свистка арбітра зі Швеції Стефана Йоханессона (о 22.05 за київським часом) нескладно припустити, що виїзд простим не буде, оскільки наш клуб не найкращим чином виступає в Португалії.
Динамівці виграли лише один із семи виїзних поєдинків із португальськими командами. На груповому етапі Ліги чемпіонів УЄФА 2008/09 було переможено «Порту» з рахунком 1:0. Ще одну зустріч наші гравці завершили внічию, а в інших зазнали поразки.
Найкращим бомбардиром у матчах із португальськими клубами у складі нинішнього «Динамо» є універсал Олег Гусєв, який двічі забивав у ворота суперників. Він же й найкращий бомбардир із нинішніх футболістів в єврокубках, забивши у 84-х зустрічах 17 голів.
Найдосвідченішим футболістом, який зіграв найбільше матчів на рівні клубів у Європі, залишається 39-річний воротар Олександр Шовковський, який провів 126 поєдинків.
На думку головного тренера київського «Динамо» Сергія Реброва, «Ріу Аве» – дуже технічна команда, всі її футболісти доволі технічні. Але, в той же час, гравці цього клубу не полюбляють грати без м'яча.
Переглядаючи матчі суперників, проведені в нинішньому сезоні, він зазначив, що після втрат футболістам «Ріу Аве» дуже важко відбирати м'яча. Як вважає Ребров, це типова характеристика для будь-якої португальської команди.
Нагадаємо, що наші футболісти вп'яте поспіль зіграють на груповій стадії, й лише в сезоні 2011/12 динамівцям не вдалося пробитися до 1/16 фіналу Ліги Європи.
«Ріу Аве»: не такий простий, як здається
Перший суперник київського «Динамо» на груповому етапі Ліги Європи у цьому сезоні вперше бере участь в одному з європейських клубних турнірів, але не такий простий, як це може здатися на перший погляд.
Троє гравців з нинішнього складу команди виступають за національні збірні своїх країн. Натуралізований у Білорусії бразилець Ренан Брессан уже провів за національну команду своєї нової батьківщини 17 матчів та забив три голи. Не забув він і про країну, де з'явився на світ. У 2012-му році на Олімпіаді в Лондоні він відзначився історичним першим голом білорусів саме в поєдинку з... Бразилією. Нападник Йонатан дель Валле зіграв 10 матчів за збірну Венесуели, а 23-річний Ахмед Хассан Магуб, або просто Кока, три рази захищав честь Єгипту.
Ще кілька футболістів постійно залучаються до молодіжних збірних своїх країн. Півзахисник Луїс Густаво провів 41 матч за збірні Португалії від U-17 до U-21. В активі захисника Родерика Міранди таких матчів уже 45.
Є у «Ріо Аве» й гравці з титулами. Так, народжений у Парижі 20-річний центральний захисник Принс-Десір Гуано в 2012 році виграв із туринським «Ювентусом» Суперкубок Італії, а його старший товариш Андре Віллаш Боаш виграв із «Порто» звання чемпіона Португалії в сезоні 2003/04.
З інших цікавих персонажів відзначимо вихованця академії «Порту», нападника Андре Монтейру, якого дали в юності прізвисько Укра («українець», на фото).
Свого часу він провів 23 матчі за молодіжні збірні Португалії, а в 2009-му ледь не перейшов до англійського «Ньюкасла».
Також подавав надії лівий захисник Т'ягу Пінту, який отримав футбольну освіту в «Бенфіці» (22 матчі за Португалію U-19, U-21) та згодом виступав за лісабонський «Спортинг» разом із динамівцем Мігелем.
Перші місяці нинішнього сезону стали для підопічних Педру Мартинша (на фото) найуспішнішими за багато років.
Уперше потрапивши до Ліги Європи як фіналіст Кубка Португалії, «Велика річка» (прізвисько команди) не розчинилася в європейському потоці, пробившись до групового турніру, на своєму шляху усунувши два шведських клуби «Гетеборг» (0:0, 1:0) та «Ельфсборг» (1:2, 1:0). Вирішальна перемога була здобута в драматичному стилі. 8,000 уболівальників (а ця цифра для «Ріо Гранде» є дуже значною, за середньої відвідуваності трохи більше 2,000) дочекалися голу у виконанні Ісмаеля Гонсалвеша лише на останніх секундах компенсованого часу.
Не менш вдало розпочали наші суперники й португальський чемпіонат, вигравши три матчі поспіль та лише в останній зустрічі поділивши очки з «Морейренше» – 1:1.
Судячи з усього, апетит до «Ріу Аве» прийшов під час їжі. І зовсім не випадково президент клубу Антоніо Сильва Кампос заявив: «Місто та клуб об'єднані в єдине ціле. Вихід до групового етапу Ліги Європи є дуже великою перемогою, але зупинятися на досягнутому ми не збираємося!».
Цікавий факт. Білоруський півзахисник «Ріу Аве» Ренан Брессан є найдосвідченішим єврокубковим бійцем у своїй команді. У складі БАТЕ він двічі протистояв київським динамівцям на груповій стадії Ліги Європи 2010/11. Борисовський клуб зіграв унічию (2:2) в Києві, але поступився з рахунком 1:4 у рідних стінах.