Команди зустрілися в рамках чвертьфіналу Кубка Кубків, дворазовим володарем якого "Динамо" вже було на той момент. "Барселона" ж була рекордсменом за кількістю перемог у турнірі (3), останню з яких вона здобула всього за два сезони до зустрічі з киянами. До слова, каталонський клуб, згодом вигравши турнір і в сезоні 1990/91, так і залишився рекордсменом за кількістю завойованих Кубків володарів Кубків (4), який розігрувався до 1999-го року. Друге місце за кількістю трофеїв (по 2) “Динамо” ділить з "Андерлехтом", "Міланом” та "Челсі"
Кияни зробили золотий дубль у 1990-му, ставши абсолютним рекордсменом СРСР за кількістю чемпіонських титулів (13), однак восени почали сезон у Кубку Кубків, оскільки союзні чемпіонати проводилися у форматі весна/осінь і, відповідно, путівка до Кубка чемпіонів 1990/91 дісталася чемпіону СРСР 1989 року, московському "Спартаку".
Команда Кройфа ж завершила попередній сезон на третьому місці, проте в сезоні 1990/91 і трьох наступних ставала чемпіоном Іспанії, а слідом за Кубком Кубків здобула ще й Кубок чемпіонів.
У "Динамо" було відверто небагато шансів на успіх у першому весняному раунді, після тривалої зимової паузи. У команді наступила зміна поколінь після того, як деякі лідери команди опинились у закордонних клубах. Поїхав за кордон і Валерій Лобановський, командою керував його колишній асистент Анатолій Пузач.
У першому матчі в Києві, який відбувся 6 березня, каталонці здобули досить упевнену перемогу. Хоч підсумкова перевага на табло складала всього один м'яч (2:3), і динамівці при цьому чинили гідний опір, "Барселона" вела в рахунку практично всю гру.
Незважаючи на гідну гру в Києві, перед матчем-відповіддю оптимістично налаштованих на перемогу вболівальників "Динамо" було небагато. У першому у своїй історії матчі на "Камп Ноу" "Динамо" виглядало гідно. Каталонці, ослаблені відсутністю через травму їхнього диригента атак Мікаеля Лаудрупа, довго запрягали, але все ж почали тиснути на ворота гостей після перерви. Однак кияни піймали їх на контратаці. На 62-й хвилині Віктор Мороз, промчав по лівому флангу, прострілив у центр на Сергія Юрана, який ефектним ударом у падінні в один дотик спрямував м'яч до сітки. Динамівці мали шанс забити другий м'яч, інтрига зберігалася на "Камп Ноу" до останніх хвилин, і лише після гола Амора перед фінальним свистком місцева публіка зітхнула з полегшенням.
Кубок володарів Кубків 1990/91. 1/4 фіналу
Динамо - Барселона - 2:3
06.03.1991. Київ. Республіканський стадіон. 100 000 глядачів
"Динамо": Жидков, Лужний, Цвейба (к), Деркач, Ю. Мороз, Беца, Шматоваленко, Заєць, Саленко, Юрченко (Матвєєв, 67), Юран.
Тренер - Анатолій Пузач.
"Барселона": Субісаррета, Елера, Алесанко (к), Сакрістан, Серна, Бакеро, Ортега, Стоїчков, М. Лаудруп (Гарсія, 63), Амор, Бегірістайн (Лопес, 88).
Тренер - Йохан Кройф.
Голи: Бакеро, 6 (0:1). Заєць, 34 (1:1). Ортега, 45 (1:2), Стоїчков, 63 - з пенальті (1:3). Саленко, 82 - з пенальті (2:3).
Попередження: Деркач - Алесанко.
Барселона - Динамо - 1:1
20.03.1991. Барселона. "Камп Ноу". 52 000 глядачів
"Барселона": Субісаррета, Нандо, Феррер, Р. Куман, Серна, Бакеро, Сакрістан, Стоїчков (Урбано, 89), Салінас (Гойкоечеа, 52), Амор, Бегірістайн.
Тренер - Йохан Кройф.
"Динамо": Жидков, Лужний, Беца, Деркач, Шматоваленко, Ковалець, В. Мороз, Заєць, Саленко, Юрченко, Юран.
Тренер - Анатолій Пузач.
Голи: Юран, 62 (0:1), Амор, 90 (1:1).
Попередження: Лужний.
Наступної очної зустрічі довго чекати не довелося - рівно за рік доля знову звела "Динамо" і "Барселону", вже у груповому раунді Ліги чемпіонів, матчі якого того часу проводилися не тільки восени, а й у незвичну для цієї стадії весняну пору.
Цього разу зоряна команда Йохана Кройфа не залишила шансів киянам, перемігши з рахунком 5:0 за підсумками двох матчів. Три голи з п'яти на рахунку знаменитого болгарського нападника Христо Стоїчкова.
Узяв участь в обох матчах і нинішній наставник "Барселони" Рональд Куман, який роком раніше не зіграв у Києві.
Ліга чемпіонів УЄФА 1991/92. Груповий раунд
Динамо - Барселона - 0:2
04.03.1992. Київ. Республіканський стадіон. 48 500 глядачів.
"Динамо": Кутєпов, Лужний, Цвейба (к), Безсмертний, Шматоваленко, Грицина, Анненков, Заєць, Саленко, Ю. Мороз, Шаран (Волотек, 76).
Тренер - Анатолій Пузач.
"Барселона": Субісаррета (к), Нандо, Гвардіола, Р. Куман, Карлос, Бакеро (Салінас, 65), Надаль, Стоїчков, М. Лаудруп (Бегірістайн, 56), Вітчге, Сакрістан.
Тренер - Йохан Кройф.
Голи: Стоїчков, 33 (0:1), Салінас, 68 (0:2).
Попередження: Безсмертний
Барселона - Динамо - 3:0
18.03.1992. Барселона. "Камп Ноу". 53 000 глядачів.
"Барселона": Субісаррета (к), Нандо, Гвардіола (Салінас, 73), Р. Куман, Надаль, Бакеро (Амор, 65), Гойкоечеа, Стоїчков, М. Лаудруп, Вітчге, Сакрістан.
Тренер - Йохан Кройф.
"Динамо": Мартінкенас, Лужний (Волотек, 9), Цвейба (к), Анненков, Шматоваленко, Грицина, Яковенко, Заєць, Саленко (Квіткаускас, 76), Ю. Мороз, Шаран.
Тренер - Анатолій Пузач.
Голи: Стоїчков, 59 (1:0), Стоїчков, 83 (2:0), Салінас, 88 (3:0).
Попередження: Стоїчков - Заєць, Ю. Мороз.
Вилучення: Ю. Мороз (58)
Через півтора року "дрімтім" Йохана Кройфа з Рональдом Куманом у складі знову здійснив уже звичний візит до Києва. Цього разу їм протистояло оновлене "Динамо" - уже з Михайлом Фоменком біля керма і молодим Ребровим в основному складі.
Динамівці несподівано повели в рахунку вже на п'ятій хвилині зустрічі після м’яча Шкапенка. Однак уже на 20-й залишилися вдесятьох. Коли Рональд Куман зрівняв рахунок ударом з пенальті, здавалося, що каталонці все ж переламають хід поєдинку на свою користь. Однак команду Фоменка в цій зустрічі було не зупинити. Перед перервою Віктор Леоненко вивів "Динамо" вперед, реалізувавши 11-метровий. А після перерви він оформив дубль, забивши третій м'яч "біло-синіх" після розіграшу кутового.
Звісно, після такого результату поєдинок на "Камп Ноу" викликав ажіотаж у місцевих любителів футболу, які майже повністю заповнили трибуни. І вже там "Барселона" показала свій кращий футбол. Вже до 20-ї хвилині каталонці відіграли два м'ячі - відзначилися Мікаель Лаудруп і Хосе Марія Бакеро, якому асистував Лаудруп. Блаугранас домінували на полі, проте упустили контратаку в середині тайму, яку реалізував Сергій Ребров дальнім ударом з льоту з-за меж штрафного майданчика, не наближаючись до воротаря.
Динамівці повірили в свої сили, однак на самому початку другого тайму знову відзначився Бакеро, замкнувши навіс зі штрафного. Рахунок за сумою двох зустрічей став рівним, і кияни, хоч і в основному відбивалися, не виглядали зовсім безнадійними. Міг забити Леоненко, проте його удар прийшовся у стійку. Звичайно, у господарів поля моментів було куди більше. Потріпав оборону киян Ромаріо. Красивий гол міг забити і Гвардіола, після удару якого м'яч від поперечини, здавалося, опустився за лінію воріт, проте арбітри вирішили, що м'яч повністю не перетнув стрічку.
Однак на 68-й хвилині каталонці все ж таки добилися свого, коли небезпечний штрафний удар реалізував Рональд Куман.
Ліга Чемпіонів УЄФА 1993/94. 1/16 фіналу
Динамо - Барселона - 3:1
15.09.1993. Київ. Республіканський стадіон. 70 000 глядачів.
"Динамо": Кутєпов, Лужний (к), Пономаренко, Безсмертний, Шматоваленко, Ковалець, Мізін, Ребров, Топчієв, Леоненко (Шаран, 76), Шкапенко.
Тренер - Михайло Фоменко
"Барселона": Субісаррета (к), Фермер, Гвардіола, Р. Куман, Надаль, Оскар (Салінас, 67), Гойкоечеа, Стоїчков, М. Лаудруп, Амор (Бегірістайн, 60), Іван.
Тренер - Йохан Кройф
Голи: Шкапенко, 5 (1:0), Р. Куман, 27 - з пенальті (1:1), Леоненко, 44 - з пенальті (2:1), Леоненко, 55 (3:1).
Попередження: Безсмертний, Топчієв, Кутепов, Шаран - Оскар, Гойкоечеа, Амор.
Вилучення: Мізін (20)
Барселона - Динамо - 4:1
29.09.1993. Барселона. "Камп Ноу". 90 000 глядачів.
"Барселона": Субісаррета (к), Феррер, Гвардіола, Р. Куман, Надаль, Бакеро, Гойкоечеа, Кіке (Карлос, 84), М. Лаудруп, Ромаріо, Бегірістайн (Амор, 59).
Тренер - Йохан Кройф.
"Динамо": Кутєпов, Лужний (к), Пономаренко, Безсмертний, Шматоваленко, Ковалець (Грицина, 5), Анненков, Ребров, Топчієв, Леоненко, Шкапенко.
Тренер - Михайло Фоменко.
Голи: М. Лаудруп, 10 (1:0), Бакеро, 18 (2:0), Ребров, 28 (2:1), Бакеро, 48 (3:1), Р. Куман, 68 (4:1).
Попередження: Гвардіола - Шматоваленко.
Безумовно, найбільш пам'ятними для уболівальників "Динамо" у протистоянні з "Барселоною" є історичні перемоги золотої команди Валерія Лобановського в груповому раунді Ліги чемпіонів сезону 1997/98.
До очного протистояння на "Олімпійському" команди підійшли, перебуваючи на різних полюсах турнірної таблиці - кияни очолювали групу, а "Барселона" була на останньому місці, і команді Луї ван Гала, яка була безумовним фаворитом квартету, час було вигравати. Однак активніше розпочали зустріч господарі "Олімпійського", і вже на шостій хвилині Сергій Ребров відкрив рахунок потужним ударом під поперечину з гострого кута.
Каталонці проявили активність і спробували відповісти, однак небезпечніше було біля їхніх воріт. Шевченко пробачив гостей, влучивши в штангу з вигідної позиції, проте Максимов у середині тайму зміцнив перевагу "Динамо". А по перерві кияни добили суперника завдяки гострим контрататкам. В одній із них вилучення заробив голкіпер "Барси" Руд Хесп, а іншу реалізував Юрій Калитвинцев, зробивши рахунок розгромним.
Луї ван Гал не засвоїв урок, і через два тижні його команда була бита і на "Камп Ноу", де всі чекали реваншу подібного до того, який "Барселона" влаштувала у 93-му році. І знову кияни забили швидкий гол. Рахунок відкрив Андрій Шевченко, замкнувши навіс Калитвинцева зі штрафного з правого флангу. Потім Маркус Мерк скасував гол, який забив Андрій Гусін. Але незабаром Гусін навісив на Шевченка і той знову забив головою, випередивши в повітрі Вітора Байю.
Це був вечір Андрія - в кінці тайму Шева сміливо пішов на трьох у чужому штрафному майданчику і заробив пенальті, який сам і реалізував. А добив каталонців Ребров, символічно знущально відправивши м'яч у порожні ворота після помилки каталонського захисту, до якої призвів результативний пресинг команди Лобановського.
Ліга Чемпіонів УЄФА 1997/98. Груповий раунд
Динамо - Барселона - 3:0
22.10.1997. Київ. НСК "Олімпійський". 100 000 глядачів.
"Динамо": Шовковський, Лужний (Волосянко, 65), Головко, Ващук, Дмитрулін, Калитвинцев (к), Косовський, Шевченко, Ребров, Гусін, Максимов (Михайленко, 83).
Тренер - Валерій Лобановський.
"Барселона": Хесп, Феррер, Фернанду Коуту, Оскар (Бускетс, 63), Фігу (к) (Чирич, 82), Рівалдо, Серхі, Дюгаррі (Піччі, 80), Луїс Енріке, Райцигер, Рохер.
Тренер - Луї ван Гал.
Голи: Ребров, 6 (1:0), Максимов 32 (2:0), Калитвинцев, 65 (3:0).
Попередження: Косовський, Ребров - Оскар, Серхі, Фігу, Дюгаррі, Рохер, Фернанду Коуту.
Вилучення: Хесп (62)
Барселона - Динамо - 0:4
05.11.1997. Барселона. "Камп Ноу". 86 000 глядачів.
"Барселона": Вітор Байя, Феррер, Фернанду Коуту, Оскар (Надаль, 71), Фігу (к), Джованні (Амор, 53), Рівалдо, Серхі, Чирич, Селадес, Райцигер.
Тренер - Луї ван Гал.
"Динамо": Шовковський, Лужний (Волосянко, 59), Головко, Ващук, Дмитрулін, Калитвинцев (к) (Максимов, 46), Косовський, Шевченко, Ребров, Гусін (Михайленко, 60), Хацкевич.
Тренер - Валерій Лобановський.
Голи: Шевченко, 9 (0:1), Шевченко, 32 (0:2), Шевченко, 44 - з пенальті (0:3), Ребров, 79 (0:4).
Попередження: Фернанду Коуту, Серхі - Гусін.
Вилучення: Серхі (47)
Останнє до 2020-го року протистояння "Динамо" з "Барселоною" видалося не надто успішним для киян. При цьому цілком гідним. Занадто великою була різниця в класі команд. Каталонці, яких очолював Пеп Гвардіола, були на той момент найкращою командою світу, завоювавши в 2009-му вже до осені п'ять трофеїв - чемпіонат, Кубок і Суперкубок Іспанії, Лігу чемпіонів і Суперкубок УЄФА. Після грудневого матчу з “Динамо” в Києві "Барселона" вирушила на Клубний чемпіонат світу до ОАЕ, де також завоювала трофей, таким чином вигравши в 2009-му році у всіх турнірах, у яких брала участь.
До слова, київський матч проходив при найменшій кількості глядачів на той момент в історії зустрічей "Динамо" і "Барселони" (зрозуміло, що в 2020-му році цей антирекорд буде побитий). Вся справа в тому, що динамівці вперше приймали каталонців на стадіоні "Динамо" імені Валерія Лобановського. Інтрига в групі зберігалася до останнього туру, всі команди мали шанси на вихід до плей-офф, і Пеп поставився до матчу з усією серйозністю, виставивши найкращий склад. Динамівці повели в рахунку вже на другій хвилині завдяки голу свого капітана Артема Мілевського, проте ще в першому таймі рахунок зрівняв Хаві, а в кінцівці зустрічі перемогу гостям приніс 22-річний Лео Мессі.
Ліга Чемпіонів УЄФА 2009/10. Груповий раунд
Барселона - Динамо - 2:0
29.09.2009. Барселона, "Ноу Камп", 68 221 глядач
"Барселона": Вальдес, Дані Алвеш, Піке, Пуйоль (к), Абідаль, Туре (Бускетс, 68), Хаві, Кейта, Іньєста (Педро, 46), Мессі, Ібрагімович (Жеффрен, 85).
Тренер - Пеп Гвардіола
"Динамо": Шовковський, Вукоєвич, Шевченко, Мілевський (к), Єременко, Гусєв (Нінкович, 86), Маграо (Бетао, 73), Юссуф (Гіоане, 46), Хачеріді, Алмейда, Ярмоленко.
Тренер - Валерій Газзаєв
Голи: Мессі, 26 (1:0), Педро, 76 (2:0).
Попередження: Маграо, Алмейда.
Динамо - Барселона - 1:2
09.12.2009. Київ, стадіон "Динамо" ім. Валерія Лобановського. 16 873 глядача
"Динамо": Шовковський, Бетао, Вукоєвич, Шевченко, Мілевський (к), Єременко, Михалик, Маграо (Нінкович, 75), Юссуф, Алмейда, Ярмоленко.
Тренер - Валерій Газзаєв
"Барселона": Вальдес, Дані Алвеш, Піке (Маркес, 88), Пуйоль (к), Хаві, Іньєста (Педро, 82), Ібрагімович, Мессі, Кейта, Бускетс, Абідаль.
Тренер - Пеп Гвардіола
Голи: Мілевський, 2 (1:0), Хаві, 33 (1:1), Мессі, 86 (1:2).
Попередження: Алмейда, Вукоєвич, Михалик, Шевченко - Піке, Ібрагімович, Хаві.