Cтадіон «Краковії»: представляємо арену, на якій «Динамо» прийме АЕК

Cтадіон «Краковії»: представляємо арену, на якій «Динамо» прийме АЕК

15 вересня київське «Динамо» в рамках 2-го туру групового етапу Ліги Європи прийматиме кіпрський АЕК з Ларнаки. Матч відбудеться у Польщі на стадіоні «Краковії», що у місті Краків.

Стадіон «Краковії» з 1936 року носить ім’я відомого польського державного діяча Юзефа Пілсудського - першого голови відродженої Польської держави, засновника польської армії та маршала Польщі. Використовується в основному, для футбольних матчів та є домашньою для місцевого ФК «Краковія». Власником арени є гміна міста Кракова. Пропонуємо дізнатися більше про стадіон, на якому динамівцям належить грати найближчий матч.

Історія

Місце, на якому розташована сучасна арена, є найстарішим, на якому знаходиться стадіон, де б проводилися матчі сучасної польської «Екстракляси» — з 1912 року.

Перший стадіон «Краковії» - «Парк Г’єр спортивного клубу Краковія» - був спроектований Францішеком Мончинським і побудований у 1912 році Його будівництво було б неможливим без щедрості вболівальників, які зібрали 8 200 крон (загальна вартість склала 20 тисяч). Також поруч було збудовано додатковий тренувальний майданчик. Стадіон був відкритий 31 березня 1912 року матчем між «Краковією» та командою «Погонь» зі Львова.

1914 року його було зруйновано російськими військами під час Першої світової війни, а наступного року відновлено. Арена також постраждала від  Другої світової війни та протягом 1945-1946 років відновлювалася від її наслідків. 16 грудня 1963 року стадіон був підпалений невідомими і згорів ущент. Нову арену було відкрито 11 вересня 1966 року, хоча роботи тривали до 1967 року. Глава держави Юзеф Пілсудський, на честь якого будівля була названа, відвідував стадіон щонайменше двічі – у 1917 році він спостерігав за поєдинком «Краковії» з командою 1-го полку піхоти польських легіонів, а через чотири роки — за грою «Краковії» проти угорського «Ваша». У 1968-1969 роках були побудовані велотрек і трибуна для всіх сидячих місць. Також були ліквідувані тенісні корти, де раніше був літній кінотеатр і парк розваг.

Старий стадіон вміщував 6 500 місць (1 100 місць були накриті дахом), у тому числі 350 місць для вболівальників гостей. 21 серпня 2004 року відбулося урочисте відкриття освітлення стадіону (1400 люкс) під час гри «Краковії» з «Одрою Водзіслав».

Цей стадіон знесли в середині 2009 року. З тих пір і до вересня 2010 року зводилося будівництво повністю нової сучасної арени приблизно на тому ж самому місці. Проект стадіону розробив консорціум польських та іспанських архітектурних компаній Estudio Lamela Sp., Estudio Lamela S.L., Sener Sp. та Sener Ingenieria y Sistemas S.A, які відомі, зокрема, реконструкцією стадіону «Сантьяго Бернабеу» у Мадриді. Генеральним конструктором виступив консорціум німецької Alpine Bau Deutschland AG, австрійської Alpine Bau GmbH та польської Alpine Construction Polska Sp. та KPBP «Budus» S.A. Вартість була запланована на рівні 157 мільйонів злотих.

Після реконструкції стадіон вміщує 15 016 глядачів та відповідає критеріям 3-ї категорії УЄФА, а також більшості вимог вищої категорії Еліт, завдяки чому у червні 2017 року тут проходив фінал молодіжного Чемпіонату Європи.

«Краковія» зіграла свій перший офіційний матч на новому стадіоні 25 вересня 2010 року.

Проект і будівництво стадіону неодноразово отримували нагороди на багатьох архітектурних конкурсах. У 2010 році він був удостоєний нагороди Януша Богдановського, яку присуджує Асоціація Archi-Szopa за найкращу архітектурну споруду в місті Кракові. Стадіон розташований на південь від парку Блоня (у районі Звежінець у Краковії), неподалік від стадіону головного суперника «Краковії», краківської «Вісли».