21 рік з них він працює з «біло-синіми». Про свої обов'язки клубного бійця «невидимого фронту» він розповідає в цьому інтерв'ю.
- Як ви опинилися серед адміністраторів «Динамо»?
- До мене цю роботу виконував Микола Кушнір. Згодом він перейшов до «Борисфена», а мене взяли на його місце. Я якраз тоді закінчив службу в армії, яку проходив у Вінниці. Моя бабуся працювала на динамівській базі, можна сказати, я там з дитинства. Також ми були добре знайомі з Кушніром, тому мені й запропонували цю посаду. Спочатку я три місяці «проходив стажування». Працював разом із Миколою, який поступово вводив мене в курс справи, передавав свій досвід, розповідав про особливості роботи з футболістами. Він кожного дня перебував біля мене, підказував. Поступово я зрозумів що до чого, набув необхідних навичок... Особливо звикати не довелося, адже я часто бував на базі з бабусею, тому все там знав. Жодних непорозумінь начебто не траплялося, адже раніше роботи було значно менше, ніж тепер. Це зараз ми возимо майже все: форму, речі, а футболісти приїздять на гру лише з косметичкою. Раніше ж було два комплекти форми і все. Тоді на базі був окремий будиночок, де зберігалися форма та екіпірування. Я в ньому і жив, і працював. Команда приїздила об 11-ій ранку і їхала о 8-ій вечора. Увесь цей час постійно перебував на базі.
- Скільки тепер у «Динамо» адміністраторів?
- Коли я прийшов, у першій команді їх було троє: крім мене, Віктор Кашпур та Олександр Чубаров. Останнім часом суттєво додалося роботи, тож до нас приєднався Анатолій Пашковський. Ми з ним займаємося всім, що пов’язано з формою, а решта адміністраторів вирішують інші питання.
Ми з Анатолієм відповідаємо за форму, м’ячі, екіпірування, увесь інвентар, устаткування, яке необхідне для тренувань. А у Віктора Кашпура з Олександром Чубаровим інша сфера діяльності: паспорти футболістів, вчасне оформлення віз, бронювання готелів під час виїзних матчів та забезпечення всього необхідного в гостьових поєдинках, формування заявки гравців на сезон, зустріч арбітрів тощо.
- Коли в адміністраторів найбільше роботи?
- Якраз тепер – слід готуватися до офіційних матчів, у цей же час відбувається презентація форми, зміна старого екіпірування на нове, фотографування для заявки на Лігу Європи, яке вимагає УЄФА. Хоча на зборах також доводиться непросто, адже ми веземо багато різного устаткування для тренувань, екіпірування. Потрібно слідкувати за всім цим, щоб нічого не забути, не загубити.
- Чи бували випадки, коли тренер попросив якийсь інвентар, а ви його не привезли із собою з Києва?
Перед виїздом ми завжди обговорюємо з тренерами, що їм знадобиться для роботи. Те ж саме стосується й футболок: за два дні до гри наставники дають інформацію стосовно складу, ми набиваємо номери та прізвища на форму й привозимо її на стадіон.
- Чи багато в «Динамо» інвентаря – бар’єрів, фішок, стійок, манішок. Як часто вони поновлюються?
- Це майже повністю залежить від наставника. Наприклад, коли команду тренував Газзаєв, йому були потрібні лише одні бар’єри, через які стрибали футболісти. У Реброва дуже багато всього: і стійки, і фішки, і сітки для теніс-болу. Приблизно так само було й за часів Сьоміна. Словом, самостійно ми нічого не вирішуємо, а дізнаємося в тренерів, що необхідно.
- Зараз футболістам видають по два комплекти форми на гру. Так було завжди?
- Останніми роками – точно. Зараз футболіст після кожного матчу може залишити одну футболку собі, а однією помінятися з гравцем іншої команди. Це колись було всього на команду два комплекти білих і два комплекти синіх футболок на весь сезон! Тоді футболіст не міг забрати собі форму. Тепер же на кожну гру набиваємо нові футболки, усе нове.
- Чи часто до вас звертаються футболісти з проханням про додаткову футболку, щоб подарувати родичам чи друзям?
- Таке трапляється. У мене є знижка в магазинах adidas, тому я можу докупити, якщо комусь щось потрібно.
- Розкажіть, як проходить підготовка до матчу.
- Зазвичай ми на стадіоні вже за дві з половиною – три години до початку матчу. Розкладаємо абсолютно всю форму: футболки, труси, гетри, воротарські рукавиці, бутси, іноді водолазки, костюми, шапочки, аж до плавок і підтрусників. Повторюся: футболісти приїжджають лише з косметичкою. Усе інше – рушники, лід – ми їм привозимо. Коли ж за півтори години до гри приїжджає команда, усе одно починається метушня: комусь щось поміняти за розміром, тому й бігаємо постійно.
- Мабуть, стадіон після матчу також залишаєте останніми?
- Так, коли є допінг-контроль, трапляється, що їдемо о першій ночі. Словом, покидаємо стадіон після останнього футболіста. Потім збираємо речі, усе, що залишається, слідкуємо, аби ніхто нічого не забув. Бувало, знаходили й гаманці, і портмоне, телефонували футболістам, повертали.
- Як розподіляються ігрові номери між футболістами? Мабуть, кожен хоче якийсь особливий?
- Перші одинадцять номерів «належать» президенту клубу Ігорю Суркісу. Віктор Кашпур узгоджує з ним, кому такий номер видати. Молоді хлопці, що приходять до команди, можуть обрати номер із тих, які не «зайняті». А номери з першої 11-ки узгоджуються з президентом. Наприклад, прийшов Ленс і схотів грати під сьомим номером. Ми запитали президента – він погодився.
- Ви працювали в «Динамо» з багатьма тренерами. Їхні вимоги до адміністраторів відрізнялися?
- Я б не сказав. Можливо, у певних деталях, а загалом, до нашої роботи в усіх тренерів однакові вимоги: щоб усе було готове, футболісти одягнуті тощо. Додаткових вимог нам не висували.
- Не секрет, що робота адміністратора вимагає зібраності, кмітливості та неабиякої винахідливості, аби знайти вихід із будь-якої ситуації. Яку найбільшу проблему вам довелося вирішити за лічені хвилини?
- Так, усі ці якості, дійсно, необхідні. Ось нещодавно, коли було вирішено проводити домашній матч Ліги Європи з «Валенсією» на Кіпрі, ми буквально за 30 хвилин зібрали всю команду, усе екіпірування та полетіли на Кіпр. Іноді трапляється таке, що за годину необхідно все зробити та летіти. Футболісти не хвилюються, а відповідальність лежить повністю на нас. Ми ще маємо раніше приїхати в аеропорт, зустріти команду тощо.
- Чи можете згадати кумедний випадок із вашого досвіду, коли хтось із футболістів забув форму чи переплутав закордонний паспорт?
- Багато чого було, наприклад, коли грали на «Олімпійському», траплялося, що футболісти брали бутси не на ту погоду, і ми за 15 хвилин до поєдинку неслися на базу, забирали ті, що потрібні, та поверталися назад. Адміністратор має 24 години на добу бути готовим до всього.
Copyright © 2014 FC Dynamo Kyiv
* Автор С.Полякова
* фото В.Раснера