Днями весь футбольний світ сколихнула трагічна новина – пішов із життя легендарний наставник, який у своїй футбольній біографії встиг попрацювати у багатьох клубах по всьому світу – Мірча Луческу.
Здобувши 35 трофеїв у якості тренера, Луческу поступається за цим показником лише серу Алексу Фергюсону та Хосепу Гвардіолі.
Упродовж понад трьох років Луческу очолював київське «Динамо», де також залишив чемпіонський спадок, повернувши «золото» до Києва після тривалої перерви.
Пригадаємо п'ятірку матчів «Динамо» під орудою Містера, які закарбуються в пам'яті вболівальників «біло-синіх».
25 серпня 2020 року
Суперкубок України-2020
«Шахтар» – «Динамо» 1:3
23 липня 2020 року Мірча Луческу дав згоду очолити київське «Динамо», а вже за місяць кияни здобули перший трофей на чолі з легендарним тренером, та ще й перемігши принципового суперника, що його Луческу очолював протягом 12 років, принісши чимало трофеїв.
Уперше в історії дуель за Суперкубок України приймав столичний НСК «Олімпійський». Він пройшов за порожніх трибун у зв'язку з карантинними обмеженнями через пандемію COVID-19.
Це був другий офіційний поєдинок Луческу на чолі київського клубу. Порівняно з дебютним переможним матчем чемпіонату румунський спеціаліст зробив одну заміну – місце в стартовому складі отримав люксембуржець Жерсон Родрігес.
Початок гри був за «гірниками», які заволоділи ініціативою на перших хвилинах. Динамівці ж відповіли одразу голом. Родрігес притримав м'яча на правому фланзі, віддав на правий кут штрафного Сидорчуку, який підключився до атаки, капітан оцінив ситуацію та виконав м'який навіс на дальній кут воротарського майданчика, де невідпорно головою пробив де Пена – 1:0.
За десять хвилин номінальним гостям удалося подвоїти перевагу. Родрігес пройшов з правого флангу до штрафного майданчика й, не зустрівши опору, перекинув м'яч через Пятова, який вийшов із воріт – 2:0. Гол плюс асист у виконанні Жерсона!
Здобувши комфортну перевагу, кияни відійшли до своїх воріт, за що поплатилися. Екс-динамівець Жуніор Мораес незадовго до перерви ударом головою відіграв один мʼяч.
У другому таймі «Шахтар» володів територіальною перевагою, але динамівці не дозволили «гірникам» створити багато моментів. Натомість підопічні Луческу дочекалися ще одного шансу. Олександр Андрієвський виконав м'який навіс із лівого флангу до воротарського майданчика, звідки іспанський форвард Фран Соль точно пробив головою.
«Динамо» завоювало дев'ятий в історії Суперкубок і 64-й трофей за всю історію клубу. Наприкінці сезону підопічні Луческу зберуть повний національний требл, додавши до Суперкубка ще два трофеї – за перемоги в чемпіонаті та Кубку України.
Суперкубок України-2020
«Шахтар» – «Динамо» 1:3
Голи: Мораес (37) – де Пена (20), Родрігес (31), Соль (83).
«Шахтар»: 30. Пятов, 2. Додо, 4. Кривцов (99. Фернандо, 87), 77. Бондар (70. Коноплянка, 70), 22. Матвієнко, 6. Степаненко, 21. Алан Патрик, 8. Маркос Антоніо (11. Марлос, 46), 7. Тайсон, 14. Тете (19. Соломон, 61), 10. Мораес.
«Динамо»: 1. Бущан, 5. Сидорчук, 10. Шапаренко, 14. де Пена (18. Андрієвський, 74), 20. Караваєв, 22. Родрігес, 24. Тимчик, 29. Буяльський (17. Лєднєв, 82), 34. Сирота, 89. Супряга (9. Соль, 61), 94. Кендзьора.
Попереджені: Шапаренко (49), Караваєв (59).
15 вересня 2020 року
Ліга чемпіонів УЄФА. Третій кваліфікаційний раунд
«Динамо» – АЗ (Нідерланди) 2:0
15 вересня того ж року «Динамо» провело перший єврокубковий матч сезону-2020/21. Першим суперником киян у кваліфікації Ліги чемпіонів, куди потрапив віце-чемпіон України, був представник Нідерландів АЗ Алкмаар.
У звʼязку зі значною затримкою старту нового сезону через пандемію коронавірусу ця стадія змагань складалася лише з одного матчу.
Мірча Луческу довірив місце у стартовому складі 18-річному захиснику Іллі Забарному, який лише чотири дні тому дебютував за «Динамо» в чемпіонаті України.
Водночас кияни втратили через пошкодження Віктора Циганкова.
Обидві команди почали гру дуже обережно. Динамівці віддали ініціативу супернику, а гості подовгу розігрували м’яч на своїй половині поля, виманюючи на себе супротивника. Про відкритий футбол мова не йшла, надто багато стояло на кону.
А ось одразу після перерви динамівцям удалося вийти уперед після контратаки: Буяльський перехопив м’яч поблизу чужого штрафного майданчика та віддав під удар Родрігесу, який вразив ціль метрів з 12. Після цього гра пожвавішала. Гості пішли уперед, а у господарів з’явилися вільні зони. Сам на сам із воротарем виходив Супряга, але влучив у голкіпера. Згодом він же не встиг замкнути простріл де Пени. Гарні нагоди мали Буяльський і де Пена.
Наприкінці другого тайму «Динамо» забило другий гол. Родрігес віддав м’яч направо на Кендзьору, той переправив його до карного майданчика, воротар АЗ помилився на виході, й Шапаренко головою вразив уже порожні ворота.
Це була перша єврокубкова перемога Луческу на чолі «Динамо». В наступному раунді «біло-сині» потрапили на бельгійський «Гент», який подолали не менш ефектно та після тривалої перерви пробилися до групового раунду Ліги чемпіонів.
Ліга чемпіонів УЄФА, 3-й кваліфікаційний раунд
«Динамо» – АЗ (Нідерланди) 2:0
Голи: Жерсон (48), Шапаренко (86).
«Динамо»: 1. Бущан, 94. Кендзьора, 25. Забарний, 16. Миколенко, 5. Сидорчук (к) , 29. Буяльський (18. Андрієвський, 79), 10. Шапаренко (17. Лєднєв, 90+1), 14. Де Пена, 20. Караваєв, 89. Супряга (7. Вербич, 74), 22. Жерсон.
АЗ: 1. Бізот, 2. Свенссон, 4. Влаар (26. Сугавара, 79), 8. Коопмейнерс, 15. Вейндал, 10. де Віт, 20. Класі, 6. Мідтше (14. Дрейф, 66), 7. Стенгс, 28. Гудмундссон (11. Ідріссі, 58), 9. Боаду.
Попереджені: Буяльський (15), Родрігес (19), Кендзьора (85) – Стенгс (33), Класі (83), Ідріссі (85).
25 лютого 2021 року
Ліга Європи, 1/16 фіналу, матч-відповідь
«Брюгге» – «Динамо» 0:1 (перший матч – 1:1)
У груповій стадії Ліги чемпіонів 2020/21 «Динамо» потрапило до непростої групи з двома грандами світового футболу – «Барселоною» та «Ювентусом». У підсумку в останньому турі в очному протистоянні з угорським «Ференцварошем» вирішувалася доля путівки до другого за престижністю єврокубка – Ліги Європи. Динамівці перемогли та пройшли до 1/16 фіналу, де зустрілися з «Брюгге». Перший матч у Києві завершився внічию 1:1, тож чинний чемпіон Бельгії вважався фаворитом протистояння.
Іншої думки був наставник киян, який мав переможний план у кишені напередодні поїздки до «Північної Венеції». Динамівці вже вкотре у тому єврокубковому сезоні з перших хвилин віддали ініціативу супернику, діючи другим номером та вичікуючи на шанс у швидких контратаках. При цьому перший момент створили саме «біло-сині», однак удар Родрігеса був заблокований.
Господарі поля, яких рахунок влаштовував (на той момент у турнірах під егідою УЄФА ще діяло правило «гостьових голів»), не поспішали форсувати події, активізувавшись лише у середині тайму. Найкращий момент мав височенний Дост, який бив головою з убивчої позиції після навісу до штрафного майданчика – м'яч полетів прямо по центру, де знаходився Бущан.
У динамівців, яким був потрібен гол, нічого не виходило в атаці, що відверто не подобалося Луческу, який активно давав вказівки своїм підопічним із технічної зони.
Після поновлення гри картина не змінилася. «Брюгге» атакував більше, володів м'ячем, а «Динамо» вичікувало. При цьому господарі могли забивати першими, якби Бущан не ліквідував загрозу після того, як віч-на-віч із ним вийшов Баджі.
Утім, для «Динамо» завдання навіть після пропущенного мʼяча не змінилося б – треба було забивати. В середині тайму Містер провів заміну, випустивши на поле Миколу Шапаренка, і саме він створив перший по-справжньому небезпечний момент біля воріт «Брюгге», однак із ударом з лінії штрафного майданчика впорався Міньйоле.
І «Динамо» таки дочекалося свого гольового шансу. На 83-й хвилині Родрігес закинув м'яча парашутом до штрафного майданчика на хід Циганкову, Віктор від лінії воріт прострілив у воротарський майданчик, де Буяльський зіграв на випередження – 1:0. Господарі були настільки шоковані, що до фінального свистка так і не змогли організувати штурм воріт «Динамо». А от гості могли подвоїти рахунок уже в компенсований час, але з ударом Шапаренка знову впорався Міньйоле.
Ліга Європи, 1/16 фіналу, матч-відповідь
«Брюгге» – «Динамо» 0:1 (перший матч – 1:1)
Гол: Буяльський (83).
«Брюгге»: 88. Міньйоле, 77. Мата, 5. Коссуну, 44. Мехеле, 2. Соболь (55. Де Куйпер, 85), 3. Альварес, 25. Вормер (к), 8. Дірар (21. Окереке, 85), 97. ван ден Кейбус (28. ван дер Бремпт, 46), 18. Рікка, 29. Дост (27. Баджі, 57).
«Динамо»: 1. Бущан, 94. Кендзьора (20. Караваєв, 78), 25. Забарний, 34. Сирота, 16. Миколенко, 5. Сидорчук (к), 8. Шепелєв (10. Шапаренко, 68), 15. Циганков, 29. Буяльський (18. Андрієвський, 86), 22. Родрігес, 41. Бєсєдін.
Попереджені: ван ден Кейбус (19) – Бєсєдін (49).
28 серпня 2021 року
Українська Премʼєр-Ліга
«Динамо» – «Колос» 7:0
Очоливши «Динамо», Мірча Луческу в першому ж сезоні завоював із командою всі три національні трофеї – за чемпіонат, Кубок і Суперкубок. Філософія команди знову змінилася на переможну, колектив грав розкуто і впевнено, а перемагав часто легко та невимушено. Одним із таких показових матчів став поєдинок на початку сезону 2021/22. Сезону, який так і не завершився через початок повномасштабної війни…
Динамівці готувалися до другого поспіль групового раунду Ліги чемпіонів, куди цього разу потрапили напряму в якості чемпіонів країни.
Команда вийшла на пік форми, і «Колос», із яким «біло-сині» мали труднощі ще у попередньому сезоні, просто потрапив під каток на «Олімпійському». «Динамо» здобуло одну з найбільших за рахунком перемог у своїй історії, подарувавши справжнє видовище вболівальникам.
Фактично вся гра проходила на половині поля гостей, причому кожну атаку динамівці завершували ударами в бік воріт. Голи забивалися на будь-який смак. У цій грі команда потішила не лише відданих фанатів, а й наставника, який повернувся на тренерську лаву після нетривалої відсутності за станом здоров'я. Два красені-голи забив уругваєць Карлос де Пена, справжній шедевр видав Віталій Буяльський, забивши гол у стилі Мессі. Перехопивши м'яч у центрі поля, майбутній капітан обігрався з Циганковим на шляху до штрафного майданчика, а вже з меж володінь суперника елегантним «черпачком» перекинув воротаря.
7:0 – «біло-сині» зовсім трохи не дотягнули до свого рекорду результативності в чемпіонатах України (перемога над маріупольським «Іллічівцем» – 9:0 у жовтні 2010-го).
УПЛ. 6-й тур
«Динамо» – «Колос» 7:0
Голи: де Пена (5, 39), Шапаренко (8), Кендзьора (26), Буяльський (34), Циганков (45, 67)
«Динамо»: Бойко, Кендзьора (Караваєв, 61), Забарний, Шабанов, Миколенко, Сидорчук (Шепелєв, 61), Циганков, Буяльський (Лєднєв, 69), Шапаренко, Де Пена (Вербич, 61), Шкурін (Рамірес, 46).
«Колос»: Маханьков, Золотов, Павловець, Петров, Чорноморець, Задоя (Богданов, 29), Чурко (Данфа, 46), Костишин (Нурієв, 46), Мілько (Нгамба, 29), Сантос, Сітчінава (Лисенко, 63).
Попереджені: Сидорчук (30), Шапаренко (78) — Сантос (4), Данфа (76), Нгамба (86), Нурієв (90+1).
27 липня 2022 року
Ліга чемпіонів. 2-й кваліфікаційний раунд, матч-відповідь
«Фенербахче» (Туреччина) – «Динамо» 1:1 (1:2 в овертаймі)
Уже коли країна потерпала від жорсткої кровопролитної війни, а «Динамо» залишила частина легіонерів, команда розпочала новий єврокубковий сезон. Згідно з рішенням УАФ, за підсумками сезону, який так і не було дограно, кияни отримали єврокубкову квоту віцечемпіона, оскільки на момент зупинки змагань посідало друге місце в турнірній таблиці з відставанням у два очки. Новий сезон для них розпочався в липні.
До офіційних стартів динамівці готувалися фактично під час благодійного турне, збираючи кошти на підтримку ЗСУ. Сезон в УПЛ розпочнеться лише за місяць, останній офіційний матч перед першою грою «Динамо» провело ще у минулому, 2021-му році... Мало хто вважав український клуб фаворитом, тим більше після нульової нічиєї в умовно-домашньому матчі в Лодзі.
Перші хвилини поєдинку пройшли за переваги господарів «Шюкрю Сараджоглу», яких гучно підганяв вперед традиційний несамовитий гул заповнених вщент трибун. Кутовий, який господарі заробили в першій же атаці, призвів до небезпечного моменту біля воріт киян – Юксек підібрав м'яч та на наше щастя відправив його поруч зі стійкою. Невдовзі Кінг замкнув влучним ударом простріл Валенсії, однак італійська бригада арбітрів на чолі з Массіміліано Ірраті гол не зарахувала, зафіксувавши фол Валенсії проти Забарного.
Перевага господарів ставала все більш помітною, натомість динамівцям упродовж першого тайму не вдалося завдати жодного удару в площину воріт «Фенербахче».
Моменти біля воріт Бущана виникали регулярно: Валенсія пробивав головою після навісу зі штрафного – м'яч просвистів над поперечиною, Кахведжі прямим ударом зі штрафного влучив у стійку, Кінг вийшов віч-на-віч із Бущаном, однак не влучив у порожні ворота, нарешті після ще одного удару Валенсії, цього разу з гострого кута, ворота врятував Бущан. Здавалося, голи у ворота гостей – лише справа часу…
На початку другого тайму картина гри не змінилася. Та команда Луческу трималася. А на 54-й хвилині відбувся один із ключових епізодів гри: господарі залишилися у меншості – за фол проти Буяльського Юксек побачив перед собою другу жовту картку.
І вже за три хвилини «Динамо» провело гольову атаку – Циганков відпасував на фланг на Кендзьору, Томаш продерся до лінії воріт і прострілив на кут воротарського, звідки Буяльський у падінні переправив м'яч у ворота, а під час святкування мʼяча побіг до тренерської лави подякувати Мірчі Луческу.
Емоції на полі «Шюкрю Сараджоглу» розпалилися до межі. На 70-й хвилині арбітр призначив пенальті у ворота «Динамо» за фол Попова проти Валенсії. Однак Бущан показав відмінну реакцію, парирувавши удар еквадорця з 11 метрів. Невдовзі динамівський голкіпер урятував від вірного гола ще раз, діставши мʼяч із «дев'ятки» після удару головою Салаї.
У фінальні хвилини наставник турецького клубу Жорже Жезуш кинув усі сили своєї команди на атаку – і це принесло результат. Після подачі кутового Салаї, залишившись без опіки, ударом головою зрівняв рахунок.
Матч перейшов у екстра-тайм, на полі почалися справжні «гойдалки». Динамівці вже не виглядали андердогами, навпаки, саме вони створили більше нагод для переможного мʼяча. Чудові шанси мали Ванат, Шепелєв, Забарний.
Під завісу Луческу випустив на поле Костянтина Вівчаренка, для якого цей матч став офіційним дебютом за першу команду. І ця заміна, разом із появою на полі Караваєва, стала визначальною. Костянтин прострілив із лівого флангу до штрафного, Ванат пролетів повз м'яч – як і захисники «Фенербахче» – й Олександр вколотив мʼяч у ворота Байиндира – 2:1! А на останній хвилині додаткового часу вищий клас вкотре продемонстрував Бущан. На обличчі Мірчі Луческу після гри знову засяяла фірмова посмішка, яку фанати запамʼятають назавжди…
Ліга чемпіонів. 2-й кв. раунд, матч-відповідь
27.07.2022. Стамбул, стадіон «Шюкрю Сараджоглу»
«Фенербахче» (Туреччина) – «Динамо» 1:1 (1:2 д.ч.)
Голи: Салаї (89) – Буяльський (57), Караваєв (114).
«Фенербахче»: 1. Байиндир (К) – 21. Осаї-Семюел, 32. Тіссеран (18. Лінкольн, 85), 41. Салаї, 7. Кадіоглу – 5. Арао (37. Новак, 95), 80. Юксек, 17. Кахведжі (99. Мор, 46; 22. Брума, 77), 9. Россі – 15. Кінг (27. Крешпу, 63), 13. Валенсія (19. Дурсун, 77).
«Динамо»: 1. Бущан – 94. Кендзьора (20. Караваєв, 91), 25. Забарний, 4. Попов, 44. Дубінчак (2. Вівчаренко, 106) – 5. Сидорчук (К) (18. Андрієвський, 106), 10. Шапаренко – 15. Циганков, 29. Буяльський (19. Гармаш, 67), 7. Вербич (11. Ванат, 38) – 41. Бєсєдін (8. Шепелєв, 67).
Нереалізований пенальті: Валенсія (70, воротар).
Попереджені: Юксек (29), Осаї-Семюел (37), Валенсія (45+3), Мор (63), Салаї (98) – Циганков (14), Сидорчук (33), Дубінчак (45+3), Буяльський (58), Шапаренко (60), Попов (68), Гармаш (111).
Вилучений: Юксек (54, друге попередження).
Ігор Бондаренко