З нагоди 95-річчя футбольної команди «Динамо» (Київ) пригадуємо найголовніші матчі в історії клубу. На черзі — перемога в Суперкубку Європи.
1975 рік. Тріумф тотального футболу. Величні клуби та збірні ФРН, Нідерландів, інших передових держав свого часу. І серед них — рівні серед гідних — динамівці Києва. Володарі Кубка кубків переграли переможців Кубка чемпіонів і стали першими в своєму турнірі та в СРСР, кому підкорився Суперкубок Європи.
Європейському футболу не вистачало короля
Це неймовірно, проте таку очевидну ідею, як визначення клубного короля Європи, вигадали значно пізніше за появу не лише національних чемпіонатів, а навіть єврокубків. У 1972 році з ініціативи нідерландського журналіста Антона Віткампа з видання De Telegraaf. Помітивши домінування клубів-земляків у європейському футболі, він вигадав супер-матч для визначення найсильнішої команди континенту — де «Аякс» і «Фейєноорд», завсідники вирішальних матчів єврокубків, могли б отримати сильне протистояння від суперників із інших турнірів.
***
Цікаво!
Перший розіграш Суперкубка Європи запланований 1972 року, фактично розіграний по завершенні сезону — володар Кубка чемпіонів «Аякс» спершу програв на виїзді «Мілану», потім розгромив вдома володаря Кубка кубків (6:0). У 1974 році розіграш трофею не відбувся — його мали виборювати «Баварія» з ФРН і «Магдебург» із НДР, але політично ризиковане протистояння зірвалося — формально через відсутність консенсусу в датах, насправді ж футбол став жертвою «холодної війни».
***
УЄФА, яке спершу проігнорувало кілька розіграшів, цього разу прихильно поставилося до Суперкубка Європи. Як підтвердження — те, що в підсумку трофей вручав особисто президент УЄФА Артеміо Франкі. «Баварія» - незмінний переможець Кубка чемпіонів тих років — представляла ФРН, чинного чемпіона світу та Європи з футболу. Чи варто казати, що підопічні Крамера вважалися фаворитами суперкубкового двоматчу?