Київ
Stadion Maksimir

Загреб
ТМ

У п’ятому матчі в рамках європейського благодійного турне «Match for Peace! Stop the War!» («Матч за Мир! Зупинимо Війну!») київське «Динамо» зіграє в гостях у чинного чемпіона Хорватії – загребського «Динамо».

Матч відбудеться у четвер, 28 квітня, на стадіоні «Максимир» та розпочнеться о 18:00 за місцевим часом (19:00 за Києвом).

Представляємо наступного суперника київського «Динамо» у товариській благодійній зустрічі.

Дата заснування: 9 червня 1945 року

Стадіон: «Максимир» (35 123 глядацьких місць)

Прізвисько: Modri, Plavi («сині»), Purgeri

Президент: Мірко Баришич

Головний тренер: Анте Чачич

Поточне місце у чемпіонаті Хорватії: 1-ше

Титули

Чемпіон Хорватії (22): 1992/93, 1995/96, 1996/97, 1997/98, 1998/99, 1999/00, 2002/03, 2005/06, 2006/07, 2007/08, 2008/09, 2009/10, 2010/11, 2011/12, 2012/13, 2013/14, 2014/15, 2015/16, 2017/18, 2018/19, 2019/20, 2020/21.

Кубок Хорватії (16): 1993/94, 1995/96, 1997, 1997/98, 2000/01, 2001/02, 2003/04, 2006/07, 2007/08, 2008/09, 2010/11, 2011/12, 2014/15, 2015/16, 2017/18, 2020/21.

Суперкубок Хорватії (6): 2002, 2003, 2006, 2010, 2013, 2019.

Кубок ярмарок: 1966/67.

Історія

Футбольний клуб «Динамо» Загреб був створений у 1945 році шляхом злиття трьох столичних колективів: ХАСК, «Конкордія» та «Граджянскі».

Загребський клуб всю свою історію провів у вищому дивізіоні, ще будучи учасником Першої ліги Югославії з 1946 по 1991 рік, виграв 4 чемпіонатів Югославії (1947/48, 1953/54, 1957/1958, 1981/1982) та 7 Кубків (1951, 1959/60, 1962/63, 1964/65, 1968/69, 1979/80, 1982/83). Із 1992 року виступає у Вищому дивізіоні Хорватії.

Найбільшим єврокубковим досягненням загребського «Динамо» є завоювання Кубка ярмарок (попередника Кубка УЄФА та Ліги Європи УЄФА) у 1967 році, коли в фінальному поєдинку був переможений англійський «Лідс Юнайтед» (2:0).

Протягом 70-х років загребське «Динамо» не завоювало жодного трофею, проте на початку 80-х здобуло своє четверте чемпіонство Югославії, а в 1983 році – сьомий кубковий трофей, який став для команди останнім трофеєм в союзну еру. Клуб не мав успіхів у другій половині 80-х років, за виключенням двох срібних медалей у 1989 та 1990 рр.

Після розпаду Югославії команда змінила назву на «ХАСК Граджянскі», а наступного року була перейменована на «Кроацію», аби підкреслити таким чином національну приналежність. Як «Кроація» Загреб, клуб виграв шість чемпіонатів Хорватії, п'ять із яких поспіль із 1996 по 2000 рік. Крім цього, було виграно чотири Кубки Хорватії.

У 2000 році фанати спонукали керівництво повернути клубу його історичну назву – «Динамо» Загреб. Із того часу «сині» є найуспішнішим хорватським клубом, майже постійним чемпіоном і володарем Кубка країни.

Через академію загребського «Динамо» пройшли покоління відомих хорватських футболістів, таких як Роберт Просінечкі, Звонімір Бобан, Даріо Шимич, Лука Модрич, Едуардо, Мілан Бадель, Матео Ковачич. За цей клуб виступали й багато хорватів, добре відомих вболівальникам київського «Динамо» – Огнен Вукоєвич, який працює нині асистентом Мірчі Луческу, Домагой Віда, Йєрко Леко, Йосип Піварич, Ніко Кранчар.

Поточний сезон

За чотири тури до завершення першості Хорватії 2021/22 загребське «Динамо» крокує до свого 23-го чемпіонського титулу. Після 32-х зіграних матчів загребці набрали 69 очок (+21=6-5, 59:20) і випереджають «Осієк» на п’ять балів, а «Хайдук» – на шість. Проте варто зауважити, що «Динамо» цього сезону має невтішну статистику зустрічей із найближчими переслідувачами, і з обома конкурентами загребцям ще належить зіграти в заключних турах.

Боротьбу в Кубку Хорватії «Динамо», яке було чинним володарем трофею, припинило на стадії чвертьфіналу, поступившись «Рієці» (1:3), котра в фіналі зустрінеться з «Хайдуком».

У кваліфікації Ліги чемпіонів загребці пройшли три етапи відбору, однак за крок до групового етапу турніру були зупинені «Шерифом» під керівництвом Юрія Вернидуба (3:0, 0:0). Натомість команда вирушила до Ліги Європи, де посіла друге місце в квартеті з «Вест Хемом» Андрія Ярмоленка, «Рапідом» і «Генком», відставши від представників англійської прем’єр-ліги на три очки (+3=1-2, 9:6). Проте, виборовши право участі у стикових матчах, поступилися там «Севільї». В Іспанії хорвати програли з рахунком 1:3, а єдиного забитого голу в домашньому матчі виявилося недостатньо, щоб продовжити єврокубковий виступ.

Склад

Загальна вартість гравців загребського «Динамо» оцінюється авторитетним ресурсом Transfermarkt майже у 100 млн євро, а середній вік чемпіонів Хорватії складає 25,3 роки. Київське «Динамо» має аналогічні показники, а крім того, команди сусідствують у топ-5 рейтингу клубів Європи, найбільша кількість вихованців яких грають у європейських чемпіонатах.

У складі наших суперників – 10 гравців національних збірних. Загребський «легіон» у збірній Хорватії складають голкіпер Домінік Лівакович і лідери атаки «Динамо» Бруно Петкович, Міслав Оршич і Лука Іванушец. Також за загребське «Динамо» виступають македонці Стефан Рістовські та Арьян Адемі, боснійці Амер Гойяк і Лука Менало, представник Азербайджану Махір Емрелі та Ірану Садег Мохаррамі.

Найкращим бомбардиром Загреба у цьому сезоні є лівий вінгер Міслав Оршич, який забив 18 м’ячів у всіх турнірах. За ним розташувалися форварди Бруно Петкович (10 голів) і серб Комнен Адрич (8 голів).

У зимове міжсезоння оренду в «Дніпрі-1» достроково припинив Маріо Чуже, не отримавши гарантій ігрової практики від Ігора Йовічевича. Однак вінгер і вдома не входить до основної команди загребського «Динамо», граючи натомість за дублюючий склад.

Тренер

Тиждень тому загребське «Динамо» оголосило про призначення до кінця сезону на посаду головного тренера Анте Чачича. 68-річний фахівець замінив Желько Копича, котрий керував хорватським «Динамо» з грудня. Для Чачича це вже другий період роботи в клубі – він очолював «синіх» з грудня 2011-го по листопад 2012 року, вигравши титул чемпіона Хорватії та національний Кубок. Успішно подолавши кваліфікацію Ліги чемпіонів, його команда вийшла до групового етапу, де в групі з «ПСЖ», «Порту» та київським «Динамо» посіла останнє місце з одним набраним очком, яке загребці здобули саме в заключному матчі з українським клубом, проте вже після звільнення Чачича.

Майже всю свою тривалу тренерську кар’єру, яка розпочалася в 1986 році, Анте Чачич провів на батьківщині, за виключенням роботи зі збірними Лівії, словенським «Марибором» та єгипетським «Пірамідз». У 2015-2017 роках очолював національну збірну Хорватії, з якою дійшов до 1/8 фіналу Євро-2016, де в овертаймі «картаті» поступилися майбутнім чемпіонам Європи – португальцям.

Як зазначає прес-служба «Динамо» Загреб, у благодійному матчі з київським «Динамо» чемпіон Хорватії зіграє об’єднаним складом першої та другої команд під керівництвом наставника «дубля» Даміра Кржнара.

Історія зустрічей

Найтитулованіші клуби України та Хорватії провели протягом своєї історії чотири офіційні матчі. Статистика цих зустрічей – на користь «Динамо» з Києва, яке тричі святкувало перемогу. Ще один поєдинок завершився внічию.

У першому протистояння команд, яке відбулося в рамках третього кваліфай-раунду Ліги чемпіонів сезону 2003/04 кияни перемогли загребців із загальним рахунком 5:1, вийшовши до групового етапу турніру. Цікаво, що в київському матчі голами за «біло-синіх» відзначилися, зокрема, Йєрко Леко, який роком раніше перебрався до столиці України з Загреба, та нинішній асистент головного тренера нашого клубу Олег Гусєв, а єдиний гол гостей забив юний Ніко Кранчар.

Ліга чемпіонів 2003/04. 3-й кваліфікаційний раунд

12.08.2003. Київ, стадіон «Динамо» імені Валерія Лобановського

«Динамо» Київ – «Динамо» Загреб – 3:1

Голи: Федоров (32), Леко (39), Гусєв (82) – Кранчар (42)

27.08.2003. Загреб, «Максимир»

«Динамо» Загреб – «Динамо» Київ – 0:2

Голи: Шацьких (47), Рінкон (70)

Майже десять років потому Ніко Кранчар виступав уже за київське «Динамо», разом із ще одним хорватом і майбутнім тренером «біло-синіх» – Огнєном Вукоєвичем. Тоді у поєдинку двох «Динамо» на НСК «Олімпійський» автоголом у ворота гостей відзначився вихованець загребського клубу Йосип Піварич, який також через 5 років був запрошений до Києва. А захисник Загреба Домагой Віда був підписаний динамівцями Києва вже в найближче трансферне вікно – у січні 2013 року.

Ліга чемпіонів 2012/2013. Груповий етап

3.10.2012. Київ, НСК «Олімпійський»

«Динамо» Київ – «Динамо» Загреб – 2:0

Голи: Гусєв (3), Піварич (33, автогол)

4.12.2012. Загреб, «Максимир»

«Динамо» Загреб – «Динамо» Київ – 1:1

Голи: Крстанович (90+5, пен.) – Ярмоленко (45+1)

Олександр Шовковський
0' —

Доброго вечора, шановні вболівальники "Динамо" та всього українського футболу. Сьогодні наша команда проведе черговий, уже п'ятий за ліком, поєдинок у рамках благодійного турне "Матч за Мир! Зупинимо Війну". Суперник киян - чинний чемпіон Хорватії "Динамо" із Загреба.

0' —

Стартовий склад «Динамо» (Київ): 71. Бойко – 20. Караваєв, 4. Попов, 34. Сирота, 14. Вівчаренко – 5. Сидорчук, 8. Шепелєв, 29. Буяльський, 10. Шапаренко, 17. Ванат – 9. Довбик.

Запасні: 1. Бущан, 35. Нещерет, 6. Бурда, 18. Андрієвський, 19. Гармаш, 25. Забарний, 28. Кулач, 41. Кравченко, 44. Дубінчак, 73. Боль, 89. Бражко, 99. Антюх.

0' —

Стартовий склад «Динамо» (Загреб): 1. Задро – 2. Кортес Моран, 3. Новак-Станко, 4. Бартон, 5. Перич, 6. Ділавер, 7. Вукотич, 8. Батуріна, 9. Юріч, 11. Менало, 21. Рукавіна.

Запасні: 12. Чавліна, 10. Шаранич, 13. Паліч, 14. Базіл Альхедаїф, 15. Катінич, 16. Хрвой, 17. Кріжманич, 18. Барішич, 19. Лача, 20. Томек, 23. Дувняк, 24. Альмуайяд Алі, 25. Чуже, 26. Пена Марінкович, 27. Данічич, 28. Діздаревич.

0' —

Обидві команди вже на полі. Традиційне загальне фото на пам'ять - і незабаром розпочнеться гра.

0' —

Хвилина мовчання в пам'ять жертв війни в Україні.

1' —
МАТЧ РОЗПОЧАВСЯ!

Гравці загребського клубу розвели м'яч із центра поля.

0' —

Перші хвилини проходять у спокійному темпі, без загострень збоку обох команд.

5' —

Юрич вийшов до воріт, виконував простріл у центр штрафного майданчика, але Сирота вміло заблокував спробу загострити.

7' —
СТІЙКА!

Батуріна дійшов до штрафного майданчика та пробив метрів із 20-ти - нашій команді на допомогу прийшов каркас воріт.

8' —
ГОЛ!

0:1. Кияни виходять уперед. Довбик уникнув офсайдної пастки, втік до воріт з центру поля по місцю правого інсайду, сам пробивати не став, а зручно викотив на Ваната, і Владиславу залишалося поцілити у ворота.

0' —

Господарі продовжують володіти ініціативою, але без особливого просування уперед.

16' —
ГОЛ!

0:2. Динамівці подвоюють свою перевагу, і знову гол забиває Ванат. Цього разу Владислава на ворота класним пасом у дотик вивів Буяльський, і форвард точно пробив у кут повз воротаря.

0' —

Кияни не відходять від обраної тактики - суперник контролює м'яч, а "біло-сині" вичікують шанс, аби "вкусити".

29' —
ГОЛ!

1:2. Господарі відіграють один гол. Рукавіна пройшов по лівому флангу, викотив м'яча на лінію штрафного майданчика, і Вукотич класним ударом транзитом від поперечини пробив точно в дев'ятку.

31' —

У господарів чотири заміни. На полі з'явилися 13. Паліч, 14. Базіл Абдельхаїф, 20. Томек, 28. Діздаревич.

34' —

Попов збив Томека у 20-ти метрах від воріт. Батуріна пробивав на точність, але м'яч зачепив когось із динамівців у стінці та полетів на кутовий.

38' —
ГОЛ!

2:2. Загребці зрівнюють рахунок. Вівчаренко побіг уперед в атаку, "оголив" зону, суперники скористалися з цього, Менало увійшов до штрафного майданчика з правого флангу, прокинув м'яч повз Сироту та пробив точно в дальній кут.

42' —

Томек увірвався до штрафного майданчика по місцю лівого інсайду, пробивав у ближній кут, але Бойко на місці.

44' —

Кияни не змогли зупинити прорив Батурини з лівого флангу до штрафного майданчика, але гравець загребського клубу пробив над воротами.

45+1' —

Довбик вирвався на ударну позицію, пробивав із гострого кута - голкіпер зреагував, а Буяльський не встигнув на добивання.

45+1' —
ПЕРЕРВА!

Футболісти вирушають на відпочинок.

46' —

У "Динамо" після перерви вийде ціла група гравців. На полі з'являться 1. Бущан, 41. Кравченко, 25. Забарний, 44. Дубінчак, 18. Андрієвський, 99. Антюх та 19. Гармаш.

46' —
РОЗПОЧАВСЯ ДРУГИЙ ТАЙМ!

ГРУ ПОНОВЛЕНО!

0' —

А залишили поле Бойко, Сирота, Вівчаренко, Сидорчук, Караваєв, Шепелєв та Шапаренко.

55' —

Обидві команди на старті другого тайму довго розгойдувалися. Першу небезпеку створили кияни – Ванат пробивав з меж штрафного майданчика, метрів з 18-ти, але м'яч полетів над поперечиною.

58' —

Антюх обігрався з Довбиком і потужно пробивав з-за меж штрафного майданчика - голкіпер на місці й парирує удар.

yellow
58' —
ЖОВТА КАРТКА

Попов збиває суперника та отримує попередження.

61' —

А зараз ціла група нових гравців виходить у загребців. Можна сказати, повністю оновлюють склад...

64' —

Заміна у "Динамо" - замість Попова вийшов Бурда.

66' —

Кріжманич пробивав із лінії штрафного майданчика з-під нашого захисника - повз ворота.

68' —

Довбик пробивав з-за меж штрафного майданчика - суперники заблокували й м'яч полетів на кутовий.

73' —

Гармаш класним пасом урозріз знайшов Довбика, той пробив із 23-х метрів поруч зі стійкою - але арбітр зафіксував офсайд у нападника.

74' —

У "Динамо" заміни - замість Буяльського та Довбика вийшли 89. Бражко та 28. Кулач.

yellow
79' —

Дувняк грубо фолить проти Ваната та отримує попередження.

80' —

Гармаш сильно пробив зі штрафного метрів із 25-ти – м'яч летів під поперечину, але воротар парирував.

87' —

Дувняк завдав потужного удару здалеку - Бущан із труднощами парирував.

90+1' —

Після навісу з кутового Кулач подрізав м'яча головою, але голкіпер на місці.

90+1' —
КІНЕЦЬ МАТЧУ!

ФІНАЛЬНИЙ СВИСТОК! У матчі двох "Динамо", Києва та Загреба, зафіксовано результативну нічию - 2:2.